Հուլիսի 14-ին Հայաստանի կառավարության շենքի մոտ անցնում է բողոքի ակցիա` ուղղված հանրապետության ընդերքի ազգային հարստությունը յուրացնելու դեմ:
Ակցիայի կազմակերպիչները բողոքում են ընդդեմ հանքարդյունաբերողների, որոնք ստանալով հսկայական եկամուտներ, արհամարհում են սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքները, ընդդեմ հանքատերերի, որոնք ապականում են Հայաստանի բնաշխարհը:
«Հայաստանը դարձել է ձրի ռեսուրսների երկիր այն լոբբիստների համար, որոնք նպաստում են հանքերը շահագործող ընկերությունների գործունեության հեշտացմանը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը: Բնապահպանը պարզաբանել է, որ այդ ընկերությունների փաստաթղթերում գրանցվում է արդյունահանվող 1-2 տարր, սակայն արտահանվում է ավելին:
Իր հերթին Transparency International-ի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Սոնա Այվազյանը հայտարարել է, որ «ցանկացած մարդ ցանկացած պահի, հնարավորություն ունենալու դեպքում, կարող է Հայաստանում հանքավայրի շահագործման լիցենզիա ստանալ: Նա հայտնել է, որ Հայաստանում այժմ կա շուրջ 700 հանքավայր, տրվել է 460 լիցենզիա և այդ միտումն աճում է, իսկ ընդերըք պարզապես թալանվում:

14 июля перед зданием правительства Армении проходит акция протеста, призывающая прекратить расхищение национального богатства недр республики. Организаторы акции выступают против пользователей недр страны, которые, получая огромные прибыли, уклоняются от социальной ответственности, а также загрязняют экосистему “Армения стала страной бесплатных ресурсов для тех лоббистов, которые покровительствуют облегчению деятельности компаний, эксплуатирующих рудники’’, сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель общественной организации ‘’Эколур’’ Инга Зарафян. Эколог пояснила, что в документах этих компаний регистрируется всего лишь 1-2 элемента, а остальные просто вывозятся.
В свою очередь представитель ереванского офиса антикоррупционной организации Transparency International Сона Айвазян заявила, что ’’любой человек в любой момент при определенных возможностях может получить в Армении лицензию на эксплуатацию месторождения’’. По ее словам, власти выдают необоснованные лицензии , не заботясь о рациональном использовании недр. Она сообщила, что в Армении сейчас есть порядка 700 месторождений, выдано 460 лицензий и эта тенденция растет и имеет место расхищение недр.