Իրանցի հայտնի ռեժիսոր Աբաս Քիառոսթամին, ում «Վավերացված պատճենը» ֆիլմը բացեց «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնը, լրագրողներին հայտարարեց, որ հիացած է հայ կինոդիտողներով: «Մի քաղաքում, որտեղ միայն մեկ կինոդահլիճ կա, բայց այսպիսի հանդիսատես, դա հիանալի է և ոգևորիչ», – ասաց նա: Ըստ ռեժիսորի, հայ կինոդիտողները շատ համբերատար են և խելացի: Ռեժիսորը չթաքցրեց իր սերը նաև Հայաստանի նկատմամբ. «Ես Հայաստանում չեմ զգում, որ իմ երկրից դուրս եմ գտնվում: Ինձ համար ամեն անգամ հաճելի է գալ Հայաստան»: Նա նաև հայտարարեց, որ իր սիրած ֆիլմերից մեկը Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմն է, որը մեծ տպավորություն է գործել իր վրա:
Աբաս Քիառոսթամին ծնվել է 1940թ-ին Թեհրանում: Սովորել է Թեհրանի գեղարվեստի դպրոցում` ապրուստը հոգալու համար ձևավորող նկարիչ, պաստառների նկարիչ և գովազդային հոլովակների ռեժիսոր աշխատելով: 1969-ին հիմնել է Երեխաների և երիտասարդների մտավոր զարգացման ինստիտուտի կինեմատոգրաֆիայի բաժինը, որտեղ էլ հենց նկարահանել է իր կարճամետրաժ ֆիլմերը: Այդ ժամանակից ի վեր մշտապես գործող ռեժիսոր լինելով` դարձել է իրանական կինոյի երևելի դեմքերից մեկը: 2001-ից Քիառոսթամին տարվել է փոքրիկ կինոխցիկով, և դրա արդյունքն այն է, որ այժմ աշխատում է միայն թվային տեխնոլոգիաներով: «Վավերացված պատճենը» նրա առաջին աշխատանքն է Իրանի սահմաններից դուրս:

14 Июль 2011 - 11:59 AMT
Фильмом «Заверенная копия» известного иранского режиссера Аббаса Киаростами открылся 8-ой международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Режиссер сказал, что восхищен армянским зрителем. «В городе, имеющем всего один большой кинозал, есть такие замечательные зрители, это очень вдохновляет», – сказал он. По мнению режиссера, армянские зрители очень терпеливы и умны. Он не скрывает своей любви к Армении: «В Армении я не чувствую себя вдали от родины. Мне каждый раз очень приятно возвращаться сюда». Он заявил, что одной из самых его любимых кинокартин является фильм «Граница» Арутюна Хачатряна, оставивший на него неизгладимое впечатление.
Аббас Киаростами родился в 1940 году в Тегеране. Учился в Художественной школе Тегерана. Чтобы заработать на жизнь, работал художником-оформителем, рисовал плакаты, был режиссером рекламных роликов. В 1970 году основал факультет кинематографии Института интеллектуального развития детей и подростков, где он снял свои короткометражные фильмы. С тех пор, посвятив себя режиссуре, стал одним из выдающихся представителей иранского кинематографа. С 2001 года Киаростами стал применять в своей работе цифровые технологии. «Заверенная копия» – его первая работа, сделанная им вне Ирана.