14 Հուլիս 2011 - 13:47 AMT
Այսօր՝ հուլիսի 14-ին Կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի ուսանողների հետ հանդիպեց հայտնի ռուս կինոռեժիսոր Պավել Կոստոմարովը: Նրա զրույցի հիմնական թեման ժամանակակից կինոն է իր առավելություններով և թերություններով: Ըստ Կոստոմարովի, վավերագրական և խաղարկային ֆիլմերի միջև ընդգծված սահման չկա: «Վավերագրական և խաղարկային ֆիլմերի միջև սահմանը իմ կարծիքով չկա: Դա հնացած հասկացություն է: Նույն վավերագրական ֆիլմում իրական հերոսը գիտի, որ դու նրան նկարում ես, ինչ-որ չափով հանրահայտ դարձնում», ասաց ռեժիսորը:
Կոստոմարովի խոսքով ֆիլմը պարտադիր չէ որ գեղեցիկ լինի, կարևորը` վերջում հույս ներշնչի դիտողի մոտ: «Բոլոր գեղանկարչական աշխատանքները կամ արվեստի մյուս գործերը չէ, որ գեղեցիկ են, բայց նրանք արժեքավոր են: Նույնպիսին էլ պետք է լինի կինոն»,- ասաց նա:
Պավել Կոստոմարովը ծնվել է 1975թ-ին Մոսկվայում: 2000-ին ավարտել է Մոսկվայի համառուսական պետական կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) օպերատորության ֆակուլտետը: Որպես օպերատոր աշխատել է այնպիսի ռեժիսորների հետ, ինչպիսիք են Վ. Ասլյուկը, Ա. Ուչիտելը, Ս. Լոզնիցան, Ա. Պոպոգրեբսկին: 2004-ից հանդես է գալիս որպես ռեժիսոր: Կոստոմարովի աշխատանքներից երեքը մասնակցել են «Ոսկե ծիրան»ՄԿՓ-ին: 2010-ին նրա «Երկուսով» ֆիլմը լավագույն վավերագրական կինոնկար է ճանաչվել փառատոնում: Կոստոմարովի ստացած պարգևների թվում են նաև լավագույն ֆիլմի մրցանակը (Տամպերեի կարճամետրաժ կինոյի ՄՓ, 2004), «Արծաթե վիշապը» լավագույն վավերագրական ֆիլմի համար (Կրակովի ԿՓ, 2005), Արևելաեվրոպական լավագույն ֆիլմի մրցանակը (Լայպցիգի վավերագրական և անիմացիոն կինոյի ՄՓ, 2007) «Արծաթե արջը» Ա. Պոպոգրեբսկու «Ինչպես անցավ այս ամառը» ֆիլմի օպերատորական աշխատանքի համար (Բեռլինի ՄԿՓ, 2010): Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին ներկայացված է նրա և Ալեքսանդր Ռաստորգուևի համատեղ «Ես քեզ սիրում եմ» ֆիմը: Այն արվել է սիրողական, բայց որակյալ տեսախցիկով: Տեսախցիկները բաժանվել են հասարակ մարդկանց, ովքեր նկարել են ինչ ցանկացել են: Արդյունքում ռեժիսորները ստեղծել են ֆիլմը այդ պատառիկներից:

14 Июль 2011 - 13:47 AMT
14 июля со студентами Государственного института кино и театра встретился известный российский кинорежиссер Павел Костомаров. Основной темой беседы стали современное кино, его преимущества и недостатки. По мнению Костомарова, между игровыми и документальными фильмами нет четкой границы: «По-моему это устаревшие взгляды. В том же документальном кино реальный герой знает, что его снимают, в какой-то мере делают его знаменитым», – сказал режиссер. Костомаров считает, что фильм не должен быть обязательно красивым, главное, чтобы в конце он вдохнул надежду в зрителя. «Не все художественные произведения красивы, хотя очень ценны. Так же должно быть и в кино», – сказал он. Павел Костомаров родился в 1975 году в Москве.
В 2000 году окончил операторский факультет ВГИК. В качестве оператора работал с такими режиссерами, как В. Аслюк, А. Учитель, С. Лозница, А. Попогребский. В 2004 году выступил в качестве режиссера. Три из работ Костомарова участвовали в МКФ “Золотой абрикос”. В 2010 году его картина “Вдвоем” была признана лучшим документальным фильмом фестиваля. Среди наград Костомарова также приз за лучший фильм (Международный фестиваль полнометражного кино в Тампере, 2004 год), “Серебряный дракон” за лучший документальный фильм (КФ Краков, 2005 год), приз за лучший восточно-европейский фильм ( МКФ документальных и анимационных фильмов в Лейпциге, 2007 год), “Серебряный медведь” за операторскую работу в фильме А. Попогребского “Как я провел этим летом” (МКФ Берлин, 2010 год).
В этом году на “Золотом абрикосе” будет представлен фильм “Я тебя люблю”, снятый совместно с Александром Расторгуевым. Он снят хоть и любительской, но довольно качественной видеокамерой. Камеры были розданы простым людям, которые снимали все, что хотели. В результате режиссеры собрали картину из различных отрывков.