Ընտրողը պետք է հասկանա ընտրաթերթիկի գինը, որը առաջիկա 5 տարիներին երկրի բարեկեցությունն է: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը:
Նրա խոսքով` կուսակցությունների խնդիրն է բացատրել ընտրողներին, որ ընտրաթերթիկը գին չունի: « Կուսակցությունները պետք է ճիշտ գնահատեն ընտրարշավը և կատարած աշխատանքը, այդ դեպքում կունենանք այլ կարգի ընտրություններ »,- ասաց Ազարյանը:
ԿԸՀ-ի նախագահի գնահատմամբ ընտրությունների կեղծիքները միանգամայն բացառել հնարավոր չէ, իսկ դրանց ծավալները նվազեցնելու համար անհրաժեշտ է փոխել հասարակության վերաբերմուբնքը ընտրությունների հանդեպ: Ազարյանը նշեց, որ գալիք ընտրություններում ԿԸՀ խնդիրն է լինելու ապահովել ընտրողների մեծ մասնակցություն: Նրա խոսոքվ` ընտրությունների կեղծողները կենթարկվեն պատասխանատվության, ինչպես և նախորդ տարիներին, իսկ իր անելիքը, որպես ԿԸՀ նոր վերընտրված նախագահ, կլինի անաչառ աշխատանքը և օրենսդրության պահպանումը:
Անդրադառնալով ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում իր վերընտրվելուն և դրա շուրջ առաջացած աղմուկին` նա ընդունեց, որ մրցույթից հետո է ինքնբացարկ հայտարարել, հավելելեվ, որ ԿԸՀ նախագահի պաշտոնը բնավ քաղաքական չէ , այլ ենթադրում է իրավական բնույթի աշխատանք:

Избиратель должен понять важность бюллетеня, от которого зависит благосостояние страны в ближайшие 5 лет. Об этом заявил во время пресс-конференции в Ереване председатель Центральной избирательной комиссии Армении Гарегин Азарян.
По его словам, одна из главных задач партий – разъяснить избирателям, что бюллетень не имеет цены. “Партии должны правильно оценить избирательную компанию и проделанную работу, только в этом случае у нас состоятся соответствующие выборы”, – сказал Азарян.
По оценке председателя ЦИК, невозможно полностью исключить фальсификации во время выборов, но можно до минимума сократить их число, если изменить отношение избирателей к ним. Азарян отметил, что выявленные на предстоящих выборах нарушители будут привлечены к ответственности, как и в прошлые годы, а сам он, как председатель ЦИК, будет следить, чтобы все прошло без каких-либо инцидентов, без нарушения закона.
Говоря о своем переизбрании на пост председателя ЦИК и шуме, поднятом вокруг этого, Азарян признался, что взял самоотвод после отборочного тура, добавив, что пост председателя ЦИК – должность далеко не политическая, она предполагает работу совершенно иного характера.