15 Հուլիս 2011 - 09:06 AMT
«Ոսկե ծիրան». Հարավային և Հյուսիսային Կորեաների խնդիրները ներկայացված են մեկ փախստականի կյանքի միջոցով
Փարք Չուն-բումի «Մուսանյան նոթեր» ֆիլմը, որը ներկայացված է «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում պատմում է փախստական երիտասարդի մասին:
«Ֆիլմը պատմում է իմ համլսարանական ընկերոջ մասին, ով Հյուսիսային Կորեայից փախել էր Հարավային Կորեա` ավելի լավ կյանքի հույսով: Ես հարց եմ տալիս, թե ինչու են ցանկանում Հյուսիսային Կորեայից մարդիկ տեղափոխվեն Հարավային Կորեա: Ֆիլմը պատրաստել եմ ընդհանուր եզրակացության գալուց հետո: Ֆիլմը պատրաստելու ժամանակ պարզվեց, որ նա հիվանդ է, դրա համար էլ ֆիլմը մի քիչ տխուր է ստացվել: Ֆիլմը նկարահանելու ժամանակ ես փորձել եմ զգալ, թե փախստականները, ընդհանրապես, ինչ են զգում: Բացի փախստականներից, ցանկացա նաև աշխարհում աղքատ մարդկանց մասին պատմել», ասաց ռեժիսորը: Ֆիլմի դուրս գալուց առաջ իրական հերոսը մահացել է, բայց Հյուսիսային Կորեայում այդ ֆիլմը դիտել են. «Երևի դրանից հետո այնտեղ կհասկանան, որ մենք անտարբեր չենք մեր հյուսիսում գտնվող հայրենակիցների ճակատագրերի հանդեպ, ինչպես իրենք են կարծում», հավելեց նա:
Ֆիլմի համաձայն Սին-չհուլը Հյուսիսային Կորեայի Հյուսիսային Համկյուն նահանգի Մուսան քաղաքից է: Չնայած քաղաքի անվան «հարուստ» նշանակությանը, Սին-չհուլը որոշում է, սահմանը խախտելով, անցնել Հարավային Կորեա, քանի որ հոգնել ու ձանձրացել է սովից: Նա բնակարան է վարձում ընկերոջ` Կյուն-չհուլի հետ, և Հարավային Կորեայում նրա կյանքն առանձնապես չի տարբերվում նախկինից: Եկեղեցին է Սին-չհուլի միակ ուրախությունը: Եկեղեցական երգչախմբի անդամ Սուկ-յունը ասես հրեշտակ լինի Սին-չհուլի համար… Սին-չհուլն իր տեղը չի գտնում կապիտալիստական հասարակության մեջ, որի պայմաններում նույնիսկ ավելի դժվար է գլուխը պահել: Իսկ ամենավատն այն է, որ Սին-չհուլի և Կյուն-չհուլի ընկերությունը` նրանց ունեցած միակ բանը Հարավային Կորեայում, սկսում է հետզհետե փլուզվել:
Փարկ Չուն-բումը ծնվել է 1976 թ-ին Հարավային Կորեայի Սեուլ քաղաքում:2002-ին ավարտել է Յոնսեյի համալսարանը` ֆիզիկական դաստիարակության բաժինը: 2007-ից սովորել է Դոնկուկի համալսարանի կինոդպրոցում: Առաջին կարճ ֆիլմը` «Templementary»-ն (2000), և երկրորդը` «Չոն Սին-չհուլ, 125»-ը, տարբեր հեղինակավոր կինոփառատոներում մի շարք մրցանակներ են բերել նրան: Ապա ռեժիսորի առաջին ասիստենտ է եղել Լի Չան-դոնի «Պոեզիա» ֆիլմում (Լավագույն սցենարի մրցանակ 2010-ի Կաննի ՄԿՓ-ում): 2009-ին ավարտել է իր անդրանիկ ֆիլմը` «Մուսանյան նոթերը», որի համաշխարհային պրեմիերան կայացել է 2010-ին Պուսանի ՄԿՓ-ում:

Фильм “Мусанские дневники” Парка Чун-Бума, представленный в рамках 8-ого международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, рассказывает об одном молодом беженце.
“Фильм рассказывает о моем университетском друге, бежавшем из Северной Кореи в Южную в поисках лучшей жизни. Меня всегда интересовало, зачем люди стремятся уехать из Северной в Южную Корею. После некоторых выводов я снял этот фильм. Во время создания кинокартины выяснилось, что герой болен, поэтому фильм получился немного грустным. Во время съемок фильма я пытался понять, что чувствуют беженцы вообще. Кроме беженцев я хотел еще рассказать о жизни бедных людей”, – рассказал режиссер. До выхода фильма прототип главного героя умер, но картину в Северной Корее все же показали. “Наверное, там все-таки поймут, что мы неравнодушны к судьбам наших соотечественников на севере, как они склонны считать”, – добавил он.
Согласно сюжету, Син Чхул живет в городе Муса в Северной Корее. Он решает перебраться в Южную Корею, нарушив границу, поскольку устал все время голодать. Он снимает квартиру вместе с другом Кюн Чхулом. Жизнь героя в Южной Корее не особенно отличается от жизни в Северной. Храм – единственное спасение Син Чхула, который не может найти себе места в капиталистическом обществе, где еще труднее выжить. Но хуже всего то, что его дружба с единственным другом Кюн Чхулом начинает рушиться.
Парк Чун-Бум родился в 1976 году в городе Сеул в Южной Корее. В 2002 году окончил факультет физического воспитания университета Йонсей. С 2007 года учился в киношколе университета в Донкуке. Первый его короткометражный фильм – “Templementary” (2000), и второй – “Чон Син-чхул, 125” принесли ему несколько наград престижных кинофестивалей. Работал первым ассистентом режиссера в фильме Ли Чан-дона “Поэзия” (приз за лучший сценарий Каннского МКФ, 2010). В 2009 году закончил свою первую кинокартину “Мусанские дневники”, мировая премьера которой состоялась на МКФ в Пусане в 2010 году.