15 Հուլիս 2011 - 10:12 AMT
Ադրբեջանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի վերաբերյալ հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման գլխավոր խոչընդոտն է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Ըստ Մանոյանի, Ադրբեջանի վերջին հայտարարություններն ապացուցում են, որ Բաքուն փորձում է խուսափել հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցումից:
«Մի կողմից ադրբեջանական կողմը խոսում է Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, մյուս կողմից տարածքային ամբողջականությունից դուրս որևէ կարգավիճակի անընդունելիության մասին: Միջնորդներն իրենց հերթին շտապում են հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնության հասնել մինչ Հայաստանում ու Ադրբեջանում կայանալիք ընտրությունները, քանի որ խաղաղ համաձայնագրի մշակումը շատ ժամանակ կպահանջի»,-ասել է Մանոյանը: Ըստ նրա, այս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ միջնորդների միջև համաձայնություն կա ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ, սակայն ՄԽ համանախագահները Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու լծակներ չունեն:
Ըստ Մանոյանի, Հայաստանի իշխանությունները չեն համաձայնվի այնպիսի սկզբունքների հետ, որտեղ հստակ չի նշվում Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, սակայն, միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն իր հերթին չի համաձայնվի Արցախի անկախության հետ: «Հաշվի առնելով այս ամենը, կարելի է ասել, որ քանի դեռ Ադրբեջանը չի վերանայել իր դիրքորոշումը, որևէ փաստաթղթի ստորագրում քիչ հավանական է»,-ասել է Մանոյանը:

15 Июль 2011 - 10:12 AMT
Позиция Азербайджана – основное препятствие для согласования основных принципов нагорно-карабахского урегулирования. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава “Ай Дат” и ответственный по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. По словам Манояна, последние заявления Азербайджана доказывают, что Баку пытается избежать согласования основных принципов.
«С одной стороны азербайджанская сторона говорит о статусе Карабаха, но с другой заявляет о неприемлемости какого-либо статуса за рамками его территориальной целостности. Посредники, в свою очередь, торопятся до выборов в Армении и Азербайджане достичь согласования основных принципов, потому что разработка мирного соглашение потребует много времени», – заметил Маноян. По его словам, нынешняя ситуация показывает, что среди посредников есть согласие по основным принципам карабахского урегулирования, однако у сопредседателей Минской группы ОБСЕ нет рычагов давления на Азербайджан.
По мнению Манояна, власти Армении не согласятся принять такие принципы, в которых четко не зафиксирован вопрос статуса Карабаха, но вместе с этим очевидно, что Азербайджан, в свою очередь, не согласится на независимость Арцаха. “Учитывая это, можно сказать, что пока Азербайджан не пересмотрит свою позицию, подписание какого-либо документа маловероятно», – сказал Маноян.