15 Հուլիս 2011 - 11:39 AMT
Հուլիսի 15-18 հայտնի երաժիշտ Արտո Թունջբոյաջյանն ու Armenian Navy Band-ը համերգներով հանդես կգան Երևանի Mezzo ջազ ակումբում: Ինչպես ասուլիսում հայտարարել է Արտո Թունջբոյաջյանը, համերգային ծրագիրը դեռ կազմված չէ, քանի որ Armenian Navy Band-ը միշտ որոշում է, թե ինչ ծրագրով է հանդես գալու համերգից կես ժամ առաջ:
Խոսելով հետագա ծրագրերի մասին՝ Թունջբոյաջյանն ասել է, որ հուլիսի 19-ին կմեկնի Լոս Անջելես, որտեղ հանդես կգա համերգով, որից հետո մտադիր է խտասկավառակ ձայնագրել Հոլանդիայում:
Անդրադառնալով հայ երաժիշտների հետ հնարավոր համագործակցությանը՝ Թունջբոյաջյանն ասել է, որ Հայաստան է գալիս 1988 թվականից, սակայն դեռևս ոչ ոք նրան նման առաջարկ չի արել: «Իմ արվեստը բաց է բոլորի համար»,-ասել է նա:
Թունջբոյաջյանը երկար ժամանակ բացակայում էր քաղաքից, քանի որ զբաղված էր իր Human element խմբի խտասկավառակի ձայնագրությամբ: Այդ խմբի կազմում են առաջին աստիճանի աստղեր Լարրի Նովակը, Սքոթ Քինգսին ու Մեթյու Հարրիսոնը: Խմբի առաջին խտասկավառակը թողարկվել է ընթացիկ տարվա մայիսի 17-ին: Հարկ է նշել, որ խտասկավառակը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ջազի սիրահարների շրջանում: Ինքը Թունջբոյաջյանն ասել է, որ խտասկավառակը բավականին բարդ էր ձայանգրելը, քանի որ խումբը փորձում էր նոր հնչյուններ ու մեղեդիներ ևս ձայնագրել, օրինակ, քամու ձայնը:

С 15 по 18 июля известный музыкант Арто Тунчбояджян и группа Armenian Navy Band выступят с концертами в джаз-клубе Mezzo в Ереване. Как заявил на пресс-конференции Арто Тунчбояджян, конкретной концертный программы пока что нет, так как группа всегда решает, что играть на своем концерте за полчаса до его начала.
“Все зависит от публики. У группы есть около 300 песен, и выбор очень большой”, – сказал музыкант.
Говоря о своих дальнейших планах, Тунчбояджян сказал, что 19 июля отбудет в Лос-Анджелес, где выступит с концертом, после чего планирует записать диск в Голландии.
Касаясь возможного сотрудничества с армянскими артистами, музыкант сказал, что он с 1998 года приезжает в Армению, и пока никто к нему не обращался с предложением о сотрудничестве. “Мое искусство не имеет ключа и открыто для всех”, – отметил Тунчбояджян.
Долгое время Тунчбояджян отсутствовал из города, поскольку был занят записью диска своей группы «Human element», в состав который входят мировые звезды классического джаза Ларри Новак, Скотт Кингси и Мэтью Гаррисон. Первый диск группы вышел 17 мая этого года. Следует отметить, что диск вызвал большой ажиотаж среди американских любителей джаза. Сам Арто Тунчбояджян сказал, что диск было довольно сложно записывать, так как группа пыталась включить в музыку новые звуки и мелодии, к примеру, звук ветра.