15 Հուլիս 2011 - 12:43 AMT
Արգենտինայում ծնված և Մեքսիկայում ապրող Պաուլա Մարկովիչի «Մրցանակը» «Պարգևը» ֆիլմը «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնում ներկայացված երկրորդ ֆիլմն է, որը պատմում է Արգենտինայում եղած բռնապետական ռեժիմի մասին:
«Այն երկրները, ովքեր ունեն ցավ ու վիշտ,իմ ֆիլմը լավ կհասկանան: Ֆիլմը նկարելը շատ կարևոր գործ էր, որովհետև այն ունի ինքնակենսագրական բնույթ: Ինձ համար կարևոր էր նորից պատմել այդ պատմությունը, ոչ միայն որպես ռեժիսոր, այլև որպես մարդ: Ֆիլմը պատմում է, թե ինպես է մարդկայինը կոտրվում խիստ հասարակարգի մեջ: Նախագծին հավատացել են առաջինը Մեքսիկայում, և ֆիլմի դերասանների մեծ մասը մեքսիկացիներ են», ասաց Մարկովիչը: Ֆիլմը նկարահանվել է այն նույն գյուղում, որտեղ ապրել է ռեժիսորը և այն նույն դասարանում, որտեղ նա սովորել է: Մարկովիչը գրող է, և որոշել է ֆիլմ նկարահանել, որովհետև կարծում է, գրականության ժառանգորդը հենց կինոն է:
Ֆիլմը պատմում է 7-ամյա մի աղջկա` Սեսիի մասին, ով մեծ գաղտնիք պետք է պահի, բայց նա այնքան էլ չի հասկանում, թե դա ինչ գաղտնիք է: Ընտանիքի կյանքը նրա լռությունից է կախված: Սեսին և մայրը ապրում են Արգենտինայի ռազմական բռնատիրության ճնշումներից պահ մտած: Սեսին հարցնում է ինքն իրեն. ինչ պիտի ասի, ինչին պետք է իրոք հավատա և ինչ անի` մոր և մյուսների սիրուն արժանանալու համար:
Պաուլա Մարկովիչը ծնվել է 1968 թ-ին Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում: 1976-ին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Մեքսիկայի Կորդովա քաղաք, որտեղ սկսել է պոեմներ, պատմվածքներ և պիեսներ գրել: Մեքսիկա ներգաղթելուց հետո դարձել է դրամատուրգ և IMCINE կինոինստիտուտի դասախոս: Որպես սցենարի հեղինակ` մասնակցել է »Տահո լիճը» գեղարվեստական ֆիլմերի ստեղծմանը, որը 2008 թ-ին արժանացել է «Ալֆրեդ Բաուեր» մրցանակին: Նկարահանել է երկու կարճամետրաժ ֆիլմ: «Պարգևը» ռեժիսորի առաջին խաղարկային կինոնկարն է:

Родившаяся в Аргентине и живущая в Мексике Паула Маркович представила “Приз” – второй фильм на 8-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”, рассказывающий о бывшем тоталитарном режиме в Аргентине.
“Те страны, которые пережили горе и боль, поймут этот фильм. Создание фильма было очень важным делом, потому что некоторые моменты в фильме автобиографичны. Для меня очень важно вновь рассказать эту историю и не от лица режиссера, а от лица простого человека. Фильм рассказывает о том, как тоталитарная система ломает человеческие ценности. В успех проекта сначала поверили в Мексике, большая часть актеров, снявшихся в фильме – мексиканцы”, – сказала Маркович. Фильм снят в деревне, в которой родилась Маркович, в том же классе, где она училась. Маркович – писательница, она решила снять фильм, потому что считает, что кино является наследником литературы.
Фильм рассказывает о семилетней Сесилии, которая вместе с матерью скрывается в провинции Аргентины от властей в ожидании пропавшего без вести отца семейства. Они вынуждены всем лгать о себе, но это особенно трудно удается дочке, она не понимает, зачем нужна эта ложь. Сесилия спрашивает себя, что ей нужно сделать, во что поверить, чтобы добиться любви со стороны матери и окружающих ее людей.
Паула Маркович родилась в 1968 году в столице Аргентины – Буэнос-Айресе. В 1976 году вместе с семьей переехала в город Кордова в Мексике. Там она начала писать поэмы, пьесы и рассказы. После отъезда в Мексику стала драматургом и преподавателем в институте IMCINE. В качестве автора сценария участвовала в создании фильма “Озеро Тахо”, удостоенного в 2008 году приза “Альфред Бауэр”. Маркович сняла два короткометражных фильма. “Приз” – первый игровой фильм режиссера.