Գանձասարի պարսպի երեսպատումը շարունակվում է ակտիվ տեմպերով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել աղբյուրը Արցախում, չնայած պահանջներին ու դրանց հետևած խոստումներին հուլիսի 15-ի 19.00-ի դրությամբ պարսպի երեսպատումը ոչ միայն չէր դադարեցված, այլ շարունակվում էր արագ տեմպերով:
Ըստ հուլիսի 15-ի հաղորդագրության, բարերար Լևոն Հայրապետյանը, որը նախաձեռնել էր Գանձասարի վերականգնման աշխատանքները, որոշել էր կասեցնել դրանք: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել Արցախի բնակիչ Մարութ Վանյանը, մեկենասը ոչ միայն հրաժարվել է վճարել շինարարներին, որոնք այսպես կոչված «վերականգնողական աշխատանքներն էին» կատարում, այլ նաև որոշել է այլևս չվճարել վանքի լուսավորման համար: Ինչպես հայտնել է աղբյուրը, այդ մասին հայտնել է վանքի սպասավորը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր PanARMENIAN.Net –ին ԼՂՀ կառավարությանը կից պատմական հուշարձանների պահպանման և ուսումնասիրման վարչության պետ Սլավա Սարգսյանը, դեռ 2011թ. մայիսին նամակ էր ստացվել ՀԱԵ Արցախի թեմից, որտեղ որպես ֆինանսավորող հովանավոր նշվել էր Լևոն Հայրապետյանի անունը: Ըստ Սարգսյանի, վարչությունն այն ժամանակ թույլ չտվեց երեսպատման աշխատանքներ կատարել, քանի որ դա կաղավաղեր Գանձասարի պատմական տեսքը:
Եսրսպատումը դադարեցնելու կոչին միացավ նաև Վերականգնող Ճարտարապետների հայկական ասոցիացիան: «Գանձասարի վանքի վերականգնումը բարերարից ավելի քիչ միջոցներ կպահանջեր, եթե իրականացվեր օրենքի շրջանակներում, եթե նա դիմեր Վերականգնող Ճարտարապետների ասոցիացիային»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ասոցիացիայի նախագահ Գագիկ Սողոմոնյանը: Ըստ նրա, ասոցիացիան դեռևս 1989թ. մշակել էր Գանձասարի վանքի վերականգնման նախագիծը, սակայն այն այդպես էլ մնաց արխիվներում:
Իր հերթին ասոցիացիայի փոխնախագահ Ստեփան Նալբանդյանը ասել է, որ դեռ ուշ չէ փրկել Գանձասարը: Ըստ նրա, կան տեղեկություններ, որ պարսպի երեսպատումը դադարեցված է, սալիկները կապամոնտաժվեն, և կվերակագնվի պարսպի սկզբնական տեսքը:
Գանձասարի պարիսպի երեսպատումը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Facebook-ում և հայ բլոգերների շրջանում, դժգոհության ալիք բարձրացրել արվեստասերների շրջանում: Facebook-ում կազմակերպված հարցման արդյունքում այսօրվա դրությամբ երեսպատմանը դեմ է արտահայտվել 2142 մարդ և միայն 42 օգտվող «կողմ է» քվեարկել:

Облицовка стены вокруг Гандзасарского монастыря активно продолжается. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net источник в Арцахе, несмотря на все требования, и последовавшие обещания, по состоянию на 19.00 15 июля облицовка стены не только не была прекращена, но и продолжается усиленными темпами.
Вчера 15 июля меценат Левон Айрапетян, который инициировал реставрационные работы Гандзасарского монастыря, решил приостановить реставрацию. Как сообщил PanARMENIAN.Net житель Арцаха Марут Ванян, меценат не только отказался платить строителям, которые проводили так называемые “реставрационное работы”, но и решил больше не платить за освещение комплекса. Как заявил источник, об этом сообщил священник монастыря.
При этом он сказал, что, несмотря на то, что армянские СМИ распространили информацию, что якобы в Гандзасаре приостановлены строительные работы несколько дней назад, на самом деле они были приостановлены лишь накануне.
Как ранее сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net начальник отдела управления по охране и изучению исторических памятников при правительстве НКР Слава Саркисян, еще в мае в управление поступило письмо из арцахской епархии, в котором было названо имя автора и финансиста этой идеи – Левона Айрапетяна. По словам сотрудника управления, разрешения на облицовку стен комплекса Гандзасар дано не будет, поскольку это повредит исторической среде.
К призыву о прекращении облицовки стены в последние дни присоединилась также Ассоциация архитекторов-реставраторов Армении, в частности председатель ассоциации Гагик Согомонян сообщил журналистам, что “Реставрация Гандзасарского монастыря обошлась бы армянскому меценату дешевле и была бы осуществлена в рамках закона, если бы он обратился в Армянскую ассоциацию архитекторов-реставраторов”. В свою очередь зампредседателя ассоциации Степан Налбандян сказал, что еще не поздно спасти Гандзасар. По его словам, есть сведения, что облицовка оградительных стен монастыря будет демонтирована, после чего будет восстановлен прежний вид монастыря.
Облицовка стен 13-го века, окружающих Гандзасарский монастырь, вызвала большой шум в социальной сети Facebook и в среде армянских блогеров. Это вызвало волну недовольства среди любителей искусства. В Facebook провели опрос, в результате которого на сегодняшний день 2166 человек выступили против облицовки стен монастыря и лишь 42 пользователей проголосовали “за”.