Հուլիսի 15-29 Շուշիում տեղի կունենա «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիպոզիումը` նվիրված շուշեցի քանդակագործին: Հավաքին, որն Արցախում անցկացվում է առաջին անգամ, մասնակցում են ինչպես հայ, այնպես էլ իտալացի 22 քանդակագործներ և նկարիչներ,որոնց թվում են Ֆլորենցիայի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ Կարոլինա Ջովաննելլին և Լուիզա Մորոնին: Սիմպոզիումի պատվավոր հյուրը կլինի Հռոմի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ջեռարդո Լո Ռուսսոն:
Ծրագրի կազմակերպիչ, քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը նշեց, որ նման մեծ հետաքրքրություն չէր սպասում. «Շատ ուրախ ենք, որ բոլոր պատկան մարմիններն արագ արձագանքեցին և օգնեցին մեզ կյանքի կոչել այս սիմպոզիումը: Շուշին կզարդարվի տաղանդավոր քանդակագործների աշխատանքներով և կդառնա թանգարան բաց երկնքի տակ: Այս միջոցառումը կնպաստի Արցախի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը և հուսանք, որ մյուս տարի այս հավաքին Ղարաբաղը, որպես անկախ պետություն, կմասնակցի որպես առանձին կողմ» , – նշեց Ավետիսը:
15 արվեստագետներն ազատ թեմայով կկերտեն քանդակներ Շուշիի կրաքարից` նվիրելով քաղաքին: Նյութի ընտրությունը խորհրդանշական է այն առումով, որ այդ քարից է կառուցված Շուշիի Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցին:
Սիմպոզիումի արդյունքները կամփոփվեն հայերեն, իտալերեն և անգլերեն լեզուներով կատալոգում` արվեստի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլոյի հեղինակությամբ: Իտալական «Studio Quagli» կողմից կնկարահանվի նաև վավերագրական ֆիլմ և կցուցադրվի «Rai 1» հեռուստատեսությամբ:

С 15 по 29 июля в Шуши пройдет первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян”, посвященный шушинскому скульптору. В мероприятии, проводимом в Арцахе впервые, примут участие 22 армянских и итальянских скульптора, в числе которых профессоры государственного университета Флоренции – Каролина Джованнелли и Луиза Морони. Почетным гостем симпозиума станет ректор Академии художеств Рима, профессор Джерардо Ло Руссо.
Организатор программы, скульптор Виген Аветис отметил, что не ожидал подобного интереса к симпозиуму: “Я очень рад, что все государственные органы быстро отреагировали и помогли реализовать этот симпозиум. Шуши будет украшен работами талантливых скульпторов и станет музеем под открытым небом. Мероприятие послужит поднятию международного авторитета Арцаха и, надеюсь, что в следующем году Карабах выступит на этом мероприятии в качестве независимого государства, отдельной стороны”, – отметил Аветис.
15 скульпторов создадут композиции из известняка, посвященные Шуши. Выбор материала не случаен – из известняка построен храм Св. Казанчецоц в Шуши.
Итоги симпозиума будут включены в каталог на трех языках: армянском, итальянском и английском, автором которого будет итальянский критик искусства Франческо Галло. Итальянской киностудией “ Studio Quagli” будет снят документальный фильм о культурном наследии Арцаха, Шуши. По предварительному соглашению, фильм будет показан по итальянскому телеканалу Rai 1.