16 Հուլիս 2011 - 10:49 AMT
«Շուշին, որպես մեր ազգի մշակութային մայրաքաղաք, վերածնվում և վերանորոգվում է: Այն, որ այնտեղ կկայանա «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիպոզիումը, պատմական և խորհրդանշական է և շատ շնորհակալ ենք, որ մեր կողքին են նաև մեր իտալացի եղբայրները» ,- հուլիսի 16-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Նարեկացի արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանը:
Սիմպոզիումը կկայանա հուլիսի 15-29 Շուշիի Նարեկացի արվեստի միությունում, և կմասնակցեն հայ և իտալացի 22 քանդակագործներ և նկարիչներ, որոնք իրենց աշխատանքները կկերտեն Շուշիի կրաքարից և կնվիրեն քաղաքին:
Ֆլորենցիայի գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր, քանդակագործ Ռոբերտո Ջովանելլին կարծում է, որ արվեստի ուղերձը խաղաղությունն է, և նման միջոցառումները կնպաստեն երկրների միջև համագործակցության մեծացմանը արվեստի տարբեր ոլորտներում:
«Հայաստանը շատ հյուրընկալ ու գեղեցիկ երկիր է: Համոզված եմ, որ Շուշիում կայանալիք սիմպոզիումը շատ լավ ու դրական արդյուքներ է տալու, և մեր երկրների համագործակցությունը կլինի շարունակական», – սա էլ նույն ակադեմիայի պրոֆեսոր, քանդակագործ Լուչիանո Պրետիի կարծիքն է:
Իրենց այցի շրջանակներում իտալացի արվեստագետները հուլիսի 15-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդ և հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:

16 Июль 2011 - 10:49 AMT
“Шуши, как культурная столица нашей нации, постепенно возрождается и восстанавливается. То, что там будет проведен первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян”, очень символично с исторической точки зрения, мы благодарны, что рядом с нами – наши итальянские братья”, – заявил 16-го июля во время пресс-конференции основатель Союза искусств “ Нарекаци” Нарек Арутюнян.
Симпозиум пройдет с 15 по 29 июля в Союзе искусств “Нарекаци”, в котором примут участие 22 армянских и итальянских скульптора. Они выполнят свои работы из известняка Шуши и посвятят их городу.
Профессор Академии искусств Флоренции, скульптор Роберто Джованелли считает, что подобные мероприятия помогут сотрудничеству стран в различных сферах искусства.
“Армения – очень гостеприимная и красивая страна. Я уверен, что проходящий в Шуши симпозиум даст качественные результаты, сотрудничество между нашими странами будет носить регулярный характер», – сказал профессор и скульптор той же академии Лучано Претти.
В рамках визита итальянские искусствоведы 15-го июля посетили памятник жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде и почтили память невинных убиенных.