16 Հուլիս 2011 - 11:23 AMT
«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրերի թվում է աշխարհահռչակ հունգարացի կինոռեժիսոր Բելա Տարը: Փառատոնի շրջանակներում կայանալու է նրա «Նզովք», «Լոնդոնցի մարդը» և «Թուրինյան ձին» ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը:
Նա իր վերջին «Թուրինյան ձին» ֆիլմից հետո հայտարարեց, որ հրաժեշտ է տալիս կինեմատոգրաֆիային: Ինպես ռեժիսորը նշեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, նա պարզապես չի ցանկանում կրկնվել և դրանով իսկ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել իր երկրպագուների հանդեպ: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի և հայ կինոյի մասին համարյա ոչինչ չգիտի
Բելա Տարը ծնվել է 1955 թ-ին Հունգարիայի Պեչ քաղաքում: 16 տարեկանում սկսել է իր կարիերան` որպես սիրող կինոռեժիսոր: Աշխատել է նաև նավաշինարանում` որպես վարպետ և բեռնակիր: 1977-ին «Ընտանեկան բույն» խաղարկային ֆիլմով կայացել է նրա դեբյուտը: Բեռլինի Գերմանիայի կինոյի և հեռուստատեսության ակադեմիայում պրոֆեսորի օգնական է:
«Թուրինյան ձին» ֆիլմի նկարահանման համար շարժառիթ է հանդիսացել Ֆրիդրիխ Նիցշեի լռության տասնմեկ տարիների մասին միֆական պատմությունը: Ռեժիսորն այս ֆիլմը համարում է իր կինոռեժիսորական կարիերայի արժանի ավարտը, քանի որ հենց Նիցշեն է առաջինը խոսել նիհիլիզմի` որպես մեր` անցյալի իդեալների ու արժեքների կործանման ժամանակաշրջանը բնորոշող գծի մասին: Աստծո մահվան ու նիհիլիզմի տեսությունները ոչ միայն գերմանացի փիլիսոփայի, այլև հունգարացի ռեժիսորի ֆիլմերի հիմնաքարն են: Բելա Տարը չի սիրում, երբ իր ֆիլմերն անվանում են «մետաֆիզիկական» և շրջանցում է փիլիսոփայական ընդհանրացումները: Նա հորդորում է իր հանդիսատեսին չզբաղվել ինտելեկտուալ աշխատանքով, փոխարենը «հավատալ աչքերով ու լսել սրտով»:
Քննադատները Տարին հաճախ համեմատում են Տարկովսկու, Անտոնիոնիի, Անգելոպուլոսի հետ, իսկ կինոգետները համարում են իրական, ճշմարտացի «ֆանտազյոր»: Նրա սև-սպիտակ ֆիլմերը ծայրահեղական են, բացարձակ նոր կինոմատոգրաֆ ստեղծելու փորձ, կարծես` կինոյի այս ողջ հարյուրամյա պատմությունը չի էլ եղել:

16 Июль 2011 - 11:23 AMT
В числе почетных гостей 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” в Ереване находится известный венгерский кинорежиссер Бела Тарр. В рамках фестиваля состоится ретроспективный показ его фильмов: “Проклятие”, “Лондонец” и “Туринская лошадь”.
После своей последней работы – фильма “Туринская лошадь”, режиссер заявил, что прощается с кинематографией. Во время встречи с журналистами режиссер отметил, что не хочет повторяться и тем самым демонстрировать неуважение к своим поклонникам. Он также сказал, что практически ничего не знает ни об Армении, ни об армянском кино.
Бела Тарр родился в 1955 году в городе Печ в Венгрии. В 16 началась его карьера как кинорежиссера-любителя. Работал мастером и грузчиком на судостроительной верфи. В 1977 году фильмом “Семейное гнездо” состоялся его дебют. Бела Тарр является помощником профессора Академии кино и телевидения Берлина.
Мотивом для создания фильма “Туринская лошадь” послужила мифическая история об одиннадцати годах молчания Фридриха Ницше. Режиссер считает этот фильм достойным завершением своей карьеры, поскольку Ницше был первым, кто заговорил о нигилизме как о характерной черте периода краха идеалов и ценностей прошлого. Теория стала фундаментальной не только для немецкого философа, но и для венгерского кинорежиссера. Бела Тарр не любит, когда его фильм называют “метафизическим”, он всячески обходит философские обобщения. Он призывает своих поклонников не увлекаться интеллектуальной работой, а “верить собственным глазам и слушать сердцем”.
Кинокритики часто сравнивают режиссера с Тарковским, Антониони, Ангелопулосом, а киноведы называют его настоящим “фантазером”. Его черно-белые фильмы являются радикальными – это попытка создать исключительно новый кинематограф, который заставляет забыть столетнюю историю кино.