18 Հուլիս 2011 - 05:32 AMT
Ավարտվեց Երևանյան «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնը և հայտարարվեցին «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի հաղթողների անունները:
Միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում «Ոսկե ծիրան» գլխավոր մրցանակի արժանացավ իրանցի ռեժիսոր Աղհար Ֆարհադիի «Նադեր և Սիմին. ամուսնալուծություն» ֆիլմը: Նույն անվանակարգի «Արծաթե ծիրան» մրցանակը ստացավ կորեացի Փարկ Չուն-բումի «Մուսանյան նոթեր» ֆիլմը: Անվանակարգի ժյուրիի հատուկ մրցանակին արժանացավ Պաուլա Մարկովիչը «Պարգևը» ֆիլմի համար:
Միջազգային վավերագրական ֆիլմերի մրցույթում «Ոսկե ծիրան» գլխավոր մրցանակը բաժին հասավ Ալեքսանդր Նանաուի «Աշխարհը` ըստ Յոն Բ.-ի», «Արծաթե ծիրան» մրցանակը` «Ամառային արոտավայր», (ռեժիսորներ Լին Թրու, Նելսոն Ուոքեր III, Ցերինգ Պերլո), իսկ հատուկ հիշատակման է արժանացել Ահմադ Սեյեդքեշմիրի «Հոյակապ ոչինչ» ֆիլմը:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի «Ոսկե ծիրան» գլխավոր մրցանակին արժանացավ Հարութ Շատյանը «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմի համար, «Արծաթե ծիրան» մրցանակ հանձնվեց Էմիլ Մկրտչյանի «Տիեզերանավը» ֆիլմին, հատուկ հիշատակման է արժանացել Անաստասիա Պոպովայի «Վարդագույն քաղաքի վերջին հիպին» ֆիլմը:
«Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի ծրագրի հաղթող դարձավ Պյոտր Սուբոտկոյին «Գլազգո» ֆիլմով, և հատուկ հիշատակման է արժանացել Սերհաթ Կարաասլանի «Հեծանիվ» ֆիլմը: FPRESCI-ի կամ Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի ժյուրիի մրցանակ ստացավ Էբրահիմ Սայիդիի «Մանդու» ֆիլմը, իսկ Էկումենիկ կամ եկեղեցիների անկախ ժյուրիի մրցանակը հանձնվեց Կոռնել Գեորգիտայի «Եվրոպոլիս» ֆիլմին:
Հրանտ Մաթևոսյանի անվան հատուկ մրցանակ շնորհվեց Էմիլ Մկրտչյանին «Տիեզերանավը» ֆիլմի համար:
Բրիտանական Խորհուրդի սահմանած մրցանակը ստացավ Հարութ Շատյանի «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը: Նույն ֆիլմն արժանացավ նաև «Նուարդ» մրցանակին:
Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի «Յուրահատուկ ստեղծագործական հայացք» մրցանակին արժանացավ Պաուլա Մարկովիչի «Պարգևը» ֆիլմը:
Ժյուրիի անդամները դրական գնահատեցին փառատոնը և հիմնականում համակարծիք եղան իրար հետ: Վերջում Հարություն Խաչատրյանը շեշտց, որ այս տարի փառատոնային ֆիլմերը դիտել են 35-37.000 հանդիսատես, ունեցել են 200 հյուր արտերկրից:

18 Июль 2011 - 05:32 AMT
Завершился 8-ой международный кинофестиваль “Золотой абрикос”, и уже известны имена победителей кинофестиваля. В международном конкурсе игровых фильмов “Золотой абрикос” главного приза удостоился фильм иранского режиссера Асгара Фархади “Надер и Симин: Развод”. Приз “Серебряный абрикос” в той же номинации достался фильму “Мусанские дневники” корейского кинорежиссера Парк Чун Бума. Особого приза жюри в данной номинации удостоился фильм Паулы Маркович “Приз”.
В номинации документальных фильмов “Золотого абрикоса” главный приз достался фильму Александра Нанауи “Мир по Йону Б.”, приз “Серебряный абрикос” получил фильм “Летнее пастбище” ( режиссеры Лин Ми И, Нельсон Уокер III, Церинг Перло), а особого внимания жюри удостоился фильм Ахмада Сейедкешмира “Прекрасное ничто”.
В номинации “Армянская панорама” главный приз получил Арутюн Шатян за фильм “Загружая мою жизнь”, а приз “Серебряный абрикос” – Эмиль Мкртчян за фильм “Космическая ракета”, особое внимание жюри привлек фильм Анастасии Поповой “Последний хиппи розового города”.
Победителем номинации короткометражных фильмов “Кориз” стал Фильм Петра Субботкина “Глазго”, особого внимания жюри удостоился фильм Серхата Карааслана “Велосипед”, FPRESCI или приз жюри Международной федерации кинокритиков получил Ибрагим Саиди за фильм “Манду”, а приз экуменического или независимого жюри церквей вручен Корнелю Георгите за фильм “Европолис”.
Особого приза имени Гранта Матевосяна удостоился Эмиль Мкртчян за фильм “Космический корабль”. Приз Британского Совета получил фильм Арута Шатяна “Загружая мою жизнь”, он также удостоился приза “Нуард”. Приз “Особый творческий взгляд” Армянской национальной киноакадемии достался фильму “Приз” Паулы Маркович. Члены жюри положительно оценили организацию и проведение кинофестиваля, в большинстве случаев их мнения совпадали. В конце Арутюн Шатян отметил, что в этом году фильмы фестиваля посмотрели 35 000 – 37 000 зрителей, на кинофестивале присутствовало около 200 гостей из зарубежных стран.