19 Հուլիս 2011 - 10:40 AMT
Քաղաքական երկխոսության հաստատումը Հայ ազգային կոնգրեսի ու իշխանությունների միջև ընդամենը շոու է: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը, երկխոսությունը բխում է երկու կողմերի շահերից: «Այսօր գործընթացը ձգձգվում է և դա կտևի մինչև սեպտեմբեր: Իսկ արդեն սեպտեմբերին ՀԱԿ-ը կրկին կվերադառնա իր բառապաշարին և կխոսի «ավազակապետության» մասին, ասել է նա՝ հավելելով, որ հենց այդ հայտարարություններով է ՀԱԿ-ը պատրաստվելու առաջիկա 2012 և 2013թթ. խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններին:
Ընդ որում, նա նշել է, որ այդ ամենը ընդամենը շոու է, երկխոսությունը չի կարող լուծել երկրի առջև ծառացած խնդիրները: Ըստ նրա, ՀԱԿ-ը միայն այն կշահի, որ կկազմալուծի ընդդիմությունը, քանի որ իր պատկերացմամբ բոլոր այն քաղաքական ուժերը, որոնք դեմ են երկխոսությանը, չեն մտածում Հայաստանի պետականության մասին: Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ կստանան իշխանությունները երկխոսությունից, Հակոբյանն ասել է, որ իշխանությունները կարողացան բավականին լավ օգտվել ՀԱԿ-ի դիրքորոշումից, որը, երկխոսության իմիտացիա ստեղծելով, իշխանության վերարտադրում ապահովեց կոալիցիայի համար: «Երկխոսությունը ոչինչ չի տա ժողովրդին»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՀԿ անդամ Մկրտիչ Մինասյանն ասաց, որ իշխանությունները պատրաստ են երկխոսության ցանկացած քաղաքական ուժի հետ, որին հետաքրքրում է երկրի ապագան: «Մենք բազմիցս ենք ասել, որ երկխոսությունը վերաբերում է ոչ միայն ՀԱԿ-ին, մենք պատրաստ ենք երկխոսություն վարել բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, որոնք շահագրգռված են լուծելու երկրի առջև ծառացած խնդիրները»,-ասել է նա:

19 Июль 2011 - 10:40 AMT
Установление политического диалога между Армянским национальным конгрессом и властями Армении является всего лишь шоу. Как заявил на пресс-конференции заместитель председателя партии “Наследие” Рубен Акопян, установление диалога отвечает интересам обеих сторон. “Сегодня идет процесс затягивания, который продлится до сентября. А уже в сентябре АНК восстановит свой лексикон, и будет выступать с такими заявлениями, как “мы имеем дело с бандократией”, – сказал он, добавив, что именно с такими заявлениями АНК будет готовиться к предстоящим в 2012 и 2013 гг. парламентским и президентским выборам РА.
При этом он заметил, что мнение о том, что диалог ведется для того, чтобы решить проблемы страны, не совсем соответствует действительности. По его словам, выгода АНК от этого диалога в том, что Конгресс смог разрушить оппозицию, так как по их представлению, все те политические силы, которые против этого диалога, не думают о государственности Армении. Касаясь выгоды властей, Акопян сказал, что власти смогли довольно хорошо воспользоваться позицией АНК, который, имитируя диалог, обеспечил коалиции репродукцию своей власти. “Народ ничего не получит от этого диалога”, – сказал он.
В свою очередь, член Республиканской партии Армении Мкртыч Минасян сказал, что власти готовы вести диалог с любимы политическими силами, которые заинтересованы в будущем страны. “Мы неоднократно говорили, что диалог должен быть не только с АНК, мы готовы его вести со всеми политическими силами, которые заинтересованы найти решение проблем страны”, – сказал он.