20 Հուլիս 2011 - 07:12 AMT
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը հավաստիացնում է, որ Սանահինի վանական համալիրը վերանորոգվելու է գերմանացի մասնագետների կողմից: Ինչպես նշված է նախարարության պաշտոնական կայքում, նախարարության «Պատմամշակաութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և Բեռլինի բարձրագույն տեխնոլոգիաների համալասարանի հետ համագործակցության շրջանակներում 2010 թվականին գերմանացի մասնագետների խումբը Կլաուս Կերկովի գլխավորությամբ 3D scan լազերային տեխնիկայի օգնությամբ չափագրել են եկեղեցու հարավային ճակատը, որը խախտվել էր նստվածքների պատճառով, ինչի արդյունքում առաջացել էր ուղղահայաց ճաք: Այդ խնդրի կարգավորումից էր կախված գմբեթի վերականգնման իրականացումը (վիթխարի գմբեթի բեռը վերականգնման աշխատանքների հետևանքով` էլ ավելի ծանրանալով, կարող է ամբողջովին կործանել եկեղեցին):
Ըստ գործընթացով նախատեսված ժամանակացույցի, գերմանացի մասնագետները 2011 թվականի մայիս ամսին Գուգարաց թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Չուլջյան սրբազանի հովանավորությամբ իրականացրել են հուշարձանի տեխնիկական առումով վտանգված հատվածների հսկիչ սկանավորում, որի արդյունքները ներկայումս ենթարկվում են լաբորատոր մշակման:
Զուգահեռաբար մեկնարկվում են հուշարձանի մասնակի պեղման աշխատանքները (երկրաբանական հանույթի ֆիզիկատեխնիկական վիճակը պարզելու նպատակով), որոնք իրականացվելու են պետբյուջեի միջոցների հաշվին:
Ս.թ. սեպտեմբերին գերմանացի մասնագետների կողմից ներկայացված և հնագիտական հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա կկազմվի վանքային համալիրի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը, որոնք կլուծեն հուշարձանի վտանգված հատվածների խնդիրները: Նախագծի տեխնիկական առաջադրանքով նախատեսված է նաև ֆիզիկաքիմիական մեթոդով լուծում տալ բուսաճի վերացմանը: Այդ աշխատանքների կատարման համար 2011 թվականի բյուջեով նախատեսվել է 6 մլն. դրամ, իսկ 2012-2014 թթ. ՄԺԾԾ-ով` հուշարձանի վերականգնման աշխատանքների համար` մոտավորապես 90 մլն. դրամ:
Կայքը նաև հիշեցնում է, որ 2011թ. Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից ձեռք է բերվել Սանահին վանական համալիրի նկատմամբ գույքային իրավունքի գրանցման վկայականը:

Министерство культуры РА уверяет, что монастырский комплекс Санаин будет отреставрирован немецкими специалистами. Как отмечено на официальном сайте министерства, в рамках сотрудничества ГНКО “Научно-исследовательского историко-культурного наследия” и Университета высоких технологий Берлина, в 2010 году группа немецких специалистов во главе с Клаусом Керковом замерила с помощью лазерного сканера “3D scan” южный фасад монастыря, на котором образовалась вертикальная трещина. От решения этой проблемы зависела реставрация купола (реставрация массивного купола, после которой он станет намного тяжелее, может погубить весь монастырь).
Немецкие специалисты при финансовой поддержке главы Гугаркского сейма архиепископа Чулджяна провели сканирование опасных с технической точки зрения зон монастыря. Результаты в данный момент подвергаются лабораторному анализу.
Параллельно проводятся раскопки территории монастыря (с целью изучения физико-технического состояния геологических пород) за счет государственных средств.
В том же году немецкими специалистами были предоставлены результаты археологических исследований, на основе которых будут составлены сметы для восстановления проблемных зон монастыря. Технический план предусматривает с помощью физико-химического метода предотвратить рост растительности на куполе. Для этих работ госбюджетом 2011 года предусмотрено выделить 6 млн драмов, а программой среднесрочных расходов – около 90 млн драмов.
Сайт также напоминает, что в 2011 году Армянская Апостольская Церковь получила сертификат собственности монастырского комплекса Санаин.