Հայաստանը դասվում է սակավանտառ 70 երկրների շարքին, հուլիսի 20-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության «Հայանտառ» ՈԿԿ գլխավոր անտառապետ Ռուբեն Պետրոսյանը: Ըստ նրա, դարեր շարունակ երկրի անտառային տարածքները կրճատվել են տարբեր պատճառներով, ընդ որում տվյալ պահի դրությամբ անտառների 28 տոկոսը վատ վիճակում է ըստ լրիվության ցուցանիշի:
Անդրադառնալով ապօրինի անտառահատումներին՝ մասնագետը նշել է, որ դա անբարենպաստ սոցիալական պայմանների հետևանք է: Նա հայտնել է, որ Համաշխարհային բանկը հետազոտությունների համաձայն 1 մլն խմ անտառահատում է կատարվել 2003թ., որից 300 հազար խմ օգտագործվել է բիզնեսի նպատակով, իսկ այժմ այդ ցուցանիշը կազմում է 400 հազար խմ:
Ինչպես ասել է Ռուբեն Պետրոսյանը, անտառների վերականգնման ու ծառատունկի համար 2003թ. պետբյուջեից հատկացվել է 178 մլն դրամ, իսկ 2006-2009թթ. ամենամյա մոտ 1,5 մլրդ դրամի ֆինանսավորման արդյունքում ապօրինի ծառահատումները նվազել են, դրան է նպաստել նաև գազաֆիկացումը: 2010թ. արձանագրվել է 1750 ապօրինի ծառահատման դեպք, հարուցվել են քրեական գործեր: Ըստ նրա, վերջին երեք տարում ստեղծված նոր անտառները՝ շուրջ 3700 հա, լուրջ խնդիրներ ունեն, ենթակա են դեգրադացիայի:

20 Июль 2011 - 08:39 AMT
По наличию лесных массивов Армения входит в список 70 стран с небогатым лесным фондом, сказал 20 июля на пресс-конференции в Ереване главный лесник НПО “Армлес” Министерства сельского хозяйства РА Рубен Петросян. По его словам, на протяжении веков лесные массивы республики сокращались по разным причинам, при этом на данный момент 28% находятся в плохом состоянии по показателю полноценности.
Касаясь незаконной вырубки лесов, специалист отметил, что это является результатом неблагоприятных социальных условий жизнедеятельности населения. В связи с этим он сообщил, что со стороны Всемирного Банка были проведены исследования, согласно которым 1 млн кубометров лесов был вырублен в 2003 году, из которых 300 тыс. кубометров было использовано в бизнесе, сейчас же этот показатель составляет 400 тыс. кубометров.
Как сообщил Рубен Петросян, для восстановления лесов и посадки новых деревьев, в 2003 году из госбюджета было выделено 178 млн драмов, а в 2006-2009 гг. ежегодное финансирование в размере порядка 1,5 млрд драмов, привело к сокращению незаконных вырубок, этому способствовало и увеличение работ по газификации. В 2010 году была зафиксирована вырубка 1750 деревьев, возбуждены уголовные дела. По его словам, молодые же леса, посаженные за последние три года – 3700 га, подвержены очень большой проблеме – деградации, ухудшению их ценности.