20 Հուլիս 2011 - 15:18 AMT
Հուլիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Աքսել Ֆիշերին:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի հետ համագործակցության և Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում համազեկուցողների կատարած աշխատանքի համար` ԱԺ նախագահը կարևորեց նրանց գործադրված ջանքերը, որոնք միտված են աջակցել Հայաստանին` հաղթահարելու բարեփոխումների գործընթացում առաջացած խնդիրները: Հովիկ Աբրահամյանը անդրադարձավ վերջին ամիսներին Հայաստանում իրականացվող դրական տեղաշարժերին, մասնավորապես կարևորվեց ՀՀ Նախագահի առաջարկության հիման վրա ԱԺ կողմից 2011 թվականի մայիսին հայտարարված համաներումը, որը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ թվով իններորդն է, սակայն ազդեցության շրջանակի, ընդգրկման ու դրսևորման առումով այն աննախադեպ է և ունի թե մարդասիրական և թե քաղաքական նշանակություն: ԱԺ նախագահի խոսքով այս համաներումն առանձնանում է նաև նրանով, որ շատ դրականորեն ազդեց ներքաղաքական մթնոլորտի բարելավման վրա` հանրության շրջանում առաջացած լարվածությունը մեղմելու և քաղաքական ուժերի միջև համագործակցության հենք ստեղծելու համար: Անդրադառնալով քաղաքական երկխոսությանը` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահը տարբեր առիթներով նշել է, որ մեր ժողովրդի հոգսերով ու մեր երկրի զարգացմամբ մտահոգ ուժերի համար երկխոսության միջոցով առաջ շարժվելը միակ տրամաբանական և ընդունելի ճանապարհն է: Զարգացնելով վերջին շրջանի դրական միտումները, ձևավորվեց աշխատանքային խումբ, որը ներկայացնում է ՀՀ նախագահին, գործադիր իշխանությունը և խորհրդարանական մեծամասնությունը, Հայ ազգային կոնգրեսի հետ երկխոսություն հաստատելու համար: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ հուլիսի 18-ին տեղի է ունեցել կոալիցիայի և ՀԱԿ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը, որի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել այն հարցերի շուրջ, որոնք համարվում են հրատապ, ինչպես նաև ներկայացվել են երկու կողմերի դիրքրոշումները երկխոսության վերաբերյալ: Անդրադառնալով 2012 թվականի գարնանը Հայաստանում տեղի ունենալիք հերթական խորհրդարանական ընտրություններին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ կարևորում են ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը: Այս համատեքստում կարևորվեց ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունումը, որը մշակվել է ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ, տեղական և միջազգային փորձագետների հետ սերտ համագործակցությամբ: Նոր ընտրական օրենսգիրքը լուծում է տվել նախորդ ընտրություններում տեղ գտած թերություններին ու բացերին:
ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Աքսել Ֆիշերը գոհունակությամբ փաստեց Հայաստանում ընթացող դրական բարեփոխումները, կարևորեց նոր ընտրական օրենսգրքի ընդունումը, որը համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին և անհրաժեշտ համարեց ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը, քաղաքական ուժերի և թեկնածուների համար հավասար պայմանների ապահովումը: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի Ազգային ժողովի դերը երկրում իրականացվող բաերոփոխումների գործընթացում և երկրում քաղաքական մթնոլորտի առողջացման գործում: Նա գոհունակությամբ փաստեց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության լավ և արդյունավետ աշխատանքը:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի ևս, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունը:
Հուլիսի 18-ին Հանրային խորհրդի նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել ՀԱԿ և կոալիցիոն իշխանությունների առաջին հանդիպումը: ՀԱԿ կազմում եղել են Լևոն Զուրաբյանը, Դավիթ Շահնազարյանը, Վահագն Խաչատրյանը, Ֆելիքս Խաչատրյանը, Սամվել Աբրահամյանը:
Կոալիցիոն կուսակցությունների ներկայացուցիչների պատվիրակության կազմում եղել են Դավիթ Հարությունյանը, Գագիկ Մինասյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Վարդան Բոստանջյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Խաչիկ Հարությունյանը:
Հայաստանի խորհրդարանը երրորդ, վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների կատարելու օրենսդրական փաթեթը: Պատգամավորները 75 «կողմ», 14 «դեմ» ձայներով քվեարկել են փոփոխությունների ընդունման օգտին:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում որպես հիմնական զեկուցող` Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հայտարարել է, որ փոփոխությունները երկար ճանապարհ են անցել և հիմա դրանք առավել հստակ են, ուստի կառավարությունը հանդես է գալիս դրանց ընդունման օգտին:
Իր հերթին, իրավական և պետական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ փոփոխությունների փաթեթում մտցվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
«ԸՕ-ում փոփոխությունները կօգնեն զգալիորեն փոխել երկրում ընտրական մթնոլորտը, կբարձրացնեն հասարակության վստահությունը: Շտկումների ընդունումից հետո ընտրությունների անցկացումը կբարձրացվի որակական նոր մակարդակ: Կոչ եմ անում պատգամավորներին քվեարկել դրանց ընդունման համար»,- ասել է նա:

20 июля председатель парламента Армении Овик Абрамян встретился с содокладчиком ПАСЕ по Армении Акселем Фишером. Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в ходе встречи Абрамян обратил внимание Фишера на имеющие место в Армении положительные сдвиги, особенно подчеркнул решение об амнистии, которое принял парламент Армении по поручению президента Сержа Саргсяна. Говоря о политическом диалоге, Абрамян отметил, что оппозиционный АНК и правящая коалиция 18 июля провели первый диалог и обсудили важные вопросы, которые интересуют обе стороны. О парламентских выборах в Армении, которые состоятся в 2012 году, Абрамян сказал, что для властей очень важно проведение свободных и прозрачных выборов.
В этом контексте была также отмечена важность принятия Пакета поправок в Избирательный кодекс РА, который был разработан при сотрудничестве местных экспертов и экспертов Венецианской комиссии и ОБСЕ/ БДИПЧ. Этот кодекс отличается тем, что принят за год до парламентских выборов в Армении в 2013 году и предусматривает некоторые профилактические меры, которые смогут существенно изменить атмосферу проведения выборов. Новый кодекс также исключает те недостатки и упущения, которые имели место во время предыдущих выборов.
Фишер, в свою очередь, положительно оценил все реформы в Армении и, в частности, принятие поправок в Избирательный кодекс, которые соответствуют европейским стандартам. Он подчеркнул важность проведения свободных и прозрачных выборов, обеспечение равных условий для кандидатов от всех политических сил. Фишер высоко оценил роль парламента Армении в проведении в стране реформ.
18 июля в Малом зале заседаний Общественного совета прошла первая встреча представителей АНК и коалиционных партий. В составе АНК были: координатор офиса АНК Левон Зурабян, представитель центрального офиса АНК Давид Шахназарян, член экономической комиссии АНК, руководитель территориальной структуры Малатии Ваагн Хачатрян, секретарь правления Народной партии Армении Феликс Хачатрян, вице-председатель правления АОД Самвел Абрамян.
В делегации представителей коалиционных партий были: Давид Арутюнян (РПА), Гагик Минасян (РПА), Наира Зограбян (ППА), Вардан Бостанджян (ППА), Мгер Шахгельдян (партия «Оринац еркир»), Хачик Арутюнян (партия «Оринац еркир»).
26 мая парламент Армении в третьем, окончательном чтении принял законодательный пакет изменений в Избирательный кодекс страны. Депутаты 75 голосами “за”, 14 “против”, без воздержавшихся проголосовали за принятие поправок.
Выступая в парламенте в качестве основного докладчика, министр юстиции Армении Грайр Товмасян заявил, что изменения прошли долгий путь, и сейчас они более четкие, поэтому правительство выступает в поддержку их принятия.
В свою очередь, глава постоянной парламентской комиссии по правовым и государственным вопросам Давид Арутюнян отметил, что в пакет поправок были внесены технические изменения.
“Изменения в ИК помогут существенно изменить избирательную атмосферу в стране, повысят доверие общества. После принятия поправок, проведение выборов будет поднято на качественно новый уровень”, – сказал Арутюнян.