Եթե Հայ ազգային կոնգրեսի և Հայաստանի իշխանությունների երկխոսությունն ավելի վաղ սկսվեր, ապա 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերից հնարավոր կլիներ խուսափել: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: Խոսելով այն մասին, թե կողմերից որն է որոշել առաջինը սկսել երկխոսություն, Մինասյանն ասել է, որ բոլորը՝ ինչպես քաղաքական ուժերը, այնպես էլ հասարակությունը, միասին են «խելքի» եկել: «Մենք բոլորս հասունացել ենք երկխոսության համար»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությանը՝ Մինասյանն ասել է, որ չնայած նրան, որ կոալիցիան բացառում է Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների անցկացումը, նրա ներկայացուցիչները պատրաստ են քննարկել այդ հարցը ՀԱԿ-ի հետ: Նրա խոսքով, եթե կոնկրետ կողմը վստահ է իր դիրքորոշումներում, ապա հանգիստ կարող է լսել այլ կողմի առաջարկները: «Մեր դիրքորոշումը հիմնավորված է և մենք քննարկումներում ոչ մի սպառնալիք չենք տեսնում»,- ասել է նա:

Если бы диалог Армянского национального конгресса и властей Армении был начат раньше, то событий 1 марта 2008 года можно было бы избежать. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат от правящей Республиканской партии Армении Гагик Минасян. Говоря о том, какая из сторон образумилась первой и решила начать диалог, Минасян сказал, что все, как политические силы, так и общество образумились вместе. «Мы все созрели для диалога», – отметил он.
Касаясь возможности проведения внеочередных выборов в стране, Минасян сказал, что, несмотря на то, что коалиция исключает проведение внеочередных выборов в Армении, ее представители готовы обсудить этот вопрос с АНК. По его словам, если конкретная сторона уверена в своей позиции, то спокойно может выслушать предложения другой стороны. “Наша позиция обоснована, и мы не видим никаких угроз в обсуждениях”, – сказал он.