22 Հուլիս 2011 - 12:01 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր` հւլիսի 22-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Թաիլանդի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Չալերմպոլ Թանչիտը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի շահագրգռվածությունը` Թաիլանդի Թագավորության հետ բազմաբնույթ հարաբերությունները զարգացնելու և ամրապնդելու գործում: «Մեր երկու երկրները շուրջ 20 տարի է դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն, և այդ ընթացքում եղել են բարձր մակարդակի փոխայցելություններ, որոշակի աշխատանք է իրականացվել երկկողմ կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Մենք պատրաստակամ ենք և շահագրգիռ` շարունակելու զարգացնել Թաիլանդի Թագավորության հետ քաղաքական երկխոսությունը, հարաբերությունները` տնտեսության, առևտրի և մշակույթի ոլորտներում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկուստեք կարևորվել է անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը, որը կխթանի հարաբերությունների զարգացումը ոչ միայն կառավարական մակարդակով, այլ նաև` մասնավոր հատվածում:
Դեսպան Չալերմպոլ Թանչիտը նշել է, որ հաջորդ այցը Երևան նախատեսում է ս.թ. սեպտեմբերին` Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի տոնակատարությանը մասնակցելու առիթով և մտադիր է այցելել իր երկրի մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակության հետ միասին ու արդեն իսկ որոշակի քայլեր ձեռնարկել այդ ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

Новоназначенный посол Королевства Таиланд в Армении Чалермпол Танчит (резиденция в Москве) вручил верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну.
Глава армянского государства подтвердил заинтересованность Армении в развитии и укреплении многосторонних отношений с Таиландом. «Наши страны установили дипломатические отношения 20 лет назад, в течение которых были осуществлены двусторонние визиты на высоком уровне, была проделана определенная работа по укреплению отношений. Мы готовы и заинтересованы продолжать развивать с Таиландом политический диалог, отношения в сфере экономики, торговли и культуры», – отметил Серж Саргсян.
Собеседники отметили необходимость формирования договорно-правового поля, которое будет способствовать развитию отношений не только на уровне правительств, но и на уровне частного сектора.
В свою очередь, Чалермпол Танчит отметил, что в следующий раз планирует приехать в Ереван в сентябре для участия в посвященных 20-летию независимости Армении мероприятиях и намерен приехать в Армению вместе с делегацией представителей культурной сферы Таиланда. По его словам, уже предприняты определенные шаги, направленные на развитие армяно-тайских отношений в сфере культуры.