22 Հուլիս 2011 - 13:23 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր Արագածոտնի մարզ կատարած այցի շրջանակներում Օշականի դպրեվանքում հանդիպել է Հայաստանի գրողների միության նախագահության և մտավորականների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է արտագաղթի թեմայով մի խումբ մտավորականների մտահոգություններին, պատասխանել նրանց հուզող հարցերին:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ միգրացիան մշտապես գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, քանի որ սկսած 1991 թվականից մեր երկրում գոյություն ունի լրջագույն ժողովրդագրական խնդիր: «ՀՀ-ում մշտապես բնակվող մարդկանց թիվն այսօր կազմում է 3 մլն, իսկ արտերկրում ներկայում ունենք երկու անգամ ավելի շատ թվով հայրենակից: Սա նաև մեր ազգի մոբիլության վկայությունն է, այսինքն մեր քաղաքացիները կարողանում են ազատորեն տեղաշարժվել, քանի որ դրա համար առկա են բարենպաստ պայմաններ: Պետք է ընդգծել նաև, որ արտագաղթին նպաստող մյուս գործոնն էլ աշխատատեղերի անբավարար թիվն է: Մեր բոլոր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ թիվ մեկ գործոնը արտագնա աշխատանքի մեկնելու՝ աշխատատեղերի բացակայությունն է: Այսինքն, արտագաղթի երկու հիմնական խնդիրները սրանք են»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Ըստ նրա, ՀՀ կառավարությունը 2010-ի դեկտեմբերին հաստատել է միգրացիոն քաղաքականության ռազմավարությունը, որտեղ հստակ ֆիքսվել են կառավարության թիրախները և նպատակները:

22 Июль 2011 - 13:23 AMT
Проблемы миграции находятся в центре внимания правительства Армении, поскольку, начиная с 1991 года, в республике есть серьезные демографические проблемы. Об этом на встрече с президиумом Союза писателей Армении и представителями интеллигенции Ошаканского монастыря в Арагацотнской области Армении заявил премьер-министр РА Тигран Саркисян. В ходе визита в Арагацотнскую область главу правительства сопровождали министр культуры РА Асмик Погосян и президент Союза писателей РА Левон Ананян.
Отвечая на беспокоящие участников встречи вопросы относительно миграции, Тигран Саркисян сообщил, что численность постоянного населения республики составляет 3 млн человек, а за границей этот показатель в два раза больше. «Это свидетельство того, что наш народ мобилен, то есть, наши граждане могут свободно передвигаться, поскольку для этого имеются благоприятные условия», – сказал он. По словам премьера, росту эмиграции также способствует недостаточное число рабочих мест.
Он напомнил, что в декабре 2010 года правительство утвердило стратегию миграционной политики, где четко прописаны приоритеты и цели. «Мы должны пресечь отрицательное сальдо миграции и достичь положительных результатов», – подчеркнул премьер.