22 Հուլիս 2011 - 13:39 AMT
Հուլիսի 24-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգաշրջանի եզրափակիչ համերգը կայանալու է Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթում վերջերս հաղթանակած թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի մասնակցությամբ:Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը ասաց, որ առանձնակիորեն ուրախ է համերգաշրջանն ամփոփել Նարեկ Հախնազարյանի հետ համատեղ համերգով: Թոփչյանը հավելեց, որ Հախնազարյանի հետ համերգներ նրանք էլի ունեցել են և համերգաշրջանի ընթացքում փորձել են նորից համագործակցել, բայց անընդհատ չէր ստացվում: «Մենք Նարեկի հետ համերգ չենք տալիս, որովհետև նա Չայկովսկու անվան մրցույթի հաղթողն է: Համերգը վաղուց էր ծրագրված և ուղակի ժամանակի հարց էր», – ասաց մաեստրոն: Խոսելով համերգային ծրագրից, Թոփչյանն ասաց, որ հատուկ է ընտրվել Չայկովսկին, որովհետև Նարեկը հենց այդ մրցույթում է վերջերս հաղթել, և համերգաշարը ցանկացել են ավարտել կոմպոզիտորի հաղթական` 5-րդ սիմֆոնիայով: Այս համերգը Հախնազարյանի` մրցույթից հետո առաջին համերգն է լինելու:
Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թ.-ն Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան և կարճ ժամանակահատվածում դարձել միջազգային համբավ վայելող երաժիշտ: «Վաշինգթոն փոսթ» թերթը նրան անվանել է ֆենոմենալ թավջութակահար: Նարեկ Հախնազարյանը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի: Նա ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նյու Յորքում, Ֆլորիդայում, ինչպես նաև Տոկիոյում, Լոնդոնում, Փարիզում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում։ Այժմ Հախնազարյանը Փասադենայի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է: 2011 թ-ին նա փայլուն հաղթանակ տարավ Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթում:

24-го июля в Ереване вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении выступит победитель 14-го международного конкурса им. П. И. Чайковского виолончелист Нарек Ахназарян. Художесвенный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян сказал, что особенно рад завершить этот концертный сезон совместным выступлением с Нареком Ахназаряном. Он также добавил, что у них уже были совместные концерты, они пытались сотрудничать и в этом году, однако постоянно мешала нехватка времени. “Мы выступаем с Нареком не потому, что он является победителем конкурса им. Чайковского. Концерт был запланирован заранее, проблема была в нехватке времени”,- сказал маэстро. Говоря о концертной программе, Топчян сказал, что не случайно выбрал произведения Чайковского. Маэстро пожелал, чтобы концерт завершился именно 5-ой симфонией П.И. Чайковского, принесщей победу Наерку.
Это будет первый после конкурса Чайковского концерт Ахназаряна.
Нарек Ахназарян родился в 1988 году в Ереване. Окончил Московскую государственную консерваторию, за короткий срок успел стать профессиональным музыкантом. Газета «Вашингтон пост» назвала его феноменальным виолончелистом. Нарек Ахназарян участвовал в многочисленных конкурсах и достиг больших успехов. Он выступал в США: в Лос-Анджелесе, Бостоне, Флориде, Нью-Йорке, а также в Токио, Лондоне, Париже, Вене, Москве, Ереване и других столицах мира. В настоящее время Ахназарян является солистом симфонического оркестра Пассадена. В 2011 году он одержал блестящую победу на 14-ом международном конкурсе им. П. И. Чайковского.