Այսօր՝ հուլիսի 23-ին, հայ-վրացական սահմանը «Բավրա» անցակետով հատելու փորձկատարելիս ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել է ՀՀ քաղաքացի, Երևանի բնակիչ, 1980 թ. ծնված Կարեն Յուրայի Մեհրաբյանը, որը կասկածվում է Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայությունների հետ կապի մեջ: Կ. Մեհրաբյանը ՀՀ ԱԱԾ տեսադաշտում գտնվել է երկարատև ժամանակահատվածում, որի ընթացքում տարբեր, այդ թվում տեսաձայնագրման միջոցով փաստաթղթավորվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող` ԼՂՀ ռազմական պոտենցիալի վերաբերյալ նրա կողմից տեղեկատվության հավաքման, պահպանման և փոխանցման փաստերը: Կ. Մեհրաբյանը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող գաղտնի տեղեկատվության հավաքման գործընթացում փորձել է ներգրավել ԼՂՀ բնակիչների և ՀՀ ՊՆ զինծառայողների:
ՀՀ ԱԱԾ–ում առկա են Կ. Մեհրաբյանի հակաիրավական գործունեության` Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից նրան հավաքագրելու և հետագայում օգտագործելու փաստը ապացուցող անհերքելի փաստագրական նյութեր:
Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299 հոդվածի 1-ին մասիհատկանիշներով /Պետական դավաճանություն/, քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչականվարչությունը:

23 июня при попытке пересечь армяно-грузинскую границу в району КПП “Бавра” сотрудниками Служба нацбезопасности Армении задержан гражданин Армении, житель Еревана Карен Меграбян, 1980 г.р., который подозревается в связи со спецслужбами Азербайджана.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе СНБ, Меграбян давно находился под наблюдением сотрудников Службы. За это время были зафиксированы факты сбора, хранения и передачи Кареном Меграбяном интересующей азербайджанские службы информации о военном потенциале Карабаха. В процессе сбора этой информации Меграбян также пытался завербовать граждан НКР и военнослужащих Минобороны Армении.
СНБ располагает документальными свидетельствами о вербовке и дальнейшем использовании Меграбяна действующими на территории Турции азербайджанскими спецслужбами.
Возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 статьи 299 УК РА (Государственная измена), следственным управлением СНБ РА ведется следствие.