Այսօր՝ հուլիսի 23-ին, հայ-վրացական սահմանը «Բավրա» անցակետով հատելու փորձկատարելիս ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել է ՀՀ քաղաքացի, Երևանի բնակիչ, 1980 թ. ծնված Կարեն Յուրայի Մեհրաբյանը, որը կասկածվում է Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայությունների հետ կապի մեջ: Կ. Մեհրաբյանը ՀՀ ԱԱԾ տեսադաշտում գտնվել է երկարատև ժամանակահատվածում, որի ընթացքում տարբեր, այդ թվում տեսաձայնագրման միջոցով փաստաթղթավորվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող` ԼՂՀ ռազմական պոտենցիալի վերաբերյալ նրա կողմից տեղեկատվության հավաքման, պահպանման և փոխանցման փաստերը: Կ. Մեհրաբյանը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող գաղտնի տեղեկատվության հավաքման գործընթացում փորձել է ներգրավել ԼՂՀ բնակիչների և ՀՀ ՊՆ զինծառայողների:
ՀՀ ԱԱԾ–ում առկա են Կ. Մեհրաբյանի հակաիրավական գործունեության` Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից նրան հավաքագրելու և հետագայում օգտագործելու փաստը ապացուցող անհերքելի փաստագրական նյութեր:
Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299 հոդվածի 1-ին մասիհատկանիշներով /Պետական դավաճանություն/, քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչականվարչությունը:

23 July 2011 - 10:51 AMT
On June 23, RA National Security Services detained a citizen of Armenia, Yerevan resident a 31-year old Karen Mehrabyan while attempting to cross the Armenian-Georgian border near Bavra, who is suspected in contact with special services of Azerbaijan.
As the National Security Services’ press office told PanARMENIAN.Net, Mehrabyan has been under Security Services’ observation for a long time, within which the Services fixed facts of collection, keeping and transmittance of information to Azerbaijan by Mehrabyan regarding military potential of Karabakh. In the process of information collection, Mehrabyan also tried to enroll NKR citizens and military men from Armenian Defense Ministry.
Armenian National Security Services possesses evidences about enrolment and use of Mehrabyan by Azeri special services in Turkey.
A suit is filed on the point 1 of the article 299 criminal code of Armenia (treason), investigation is in progress.