25 Հուլիս 2011 - 08:26 AMT
Իրանի տարածքում գտնվող հայկական պատմական հուշարձաները գտնվում են պետական հոգածության ներքո: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը: Ըստ նրա, հայկական գերեզմանոցներում կան գանձագողության դեպքեր, սակայն դրանց թիվը փոքր է: Հուշարձանները, ըստ նրա, գտնվում են պատշաճ վիճակում, պահպանվում են պետության կողմից, գերեզմանոցներն ու եկեղեցիները ցանկապատվել են, որպեսզի անասունները չմտնեն տարածք, սակայն դռները բանալիով կողպված չեն և բոլոր ցանկացողները կարող են այցելել այդ հուշարձանները: Կարապետյանը գովելի համարեց նաև այն, որ իրանցի վերականգնողները խուսափում են բետոնից և հուշարձանները վերականգնում են բացառապես կրով:
Ամենաուշագրավ պատմությունը եղել է Իրանի Ղարադաղի նախկին հայկական գյուղում: 1907թ-ին հայերի կողմից կառուցած մեծ ապարանքի ներկայիս սեփականատերը ցանկացել է ժամանակակից լուսամուտներով փոխարինել հները, սակայն հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվող հաստատությունները կասեցրել են այդ աշխատանքները:
Կարապետյանը նաև հավելեց, որ ներկայումս նորոգվում է Սբ. Ստեփանոս Նախավկայի վանքը, որը գտնվում է Նախիջևանի սահմանի մոտ: Իրանի իշխանությունները հրավիրել են հայ մասնագետների, ովքեր այս օրերին կատարում են այդ աշխատանքները:
Իրանում արշավախումբը հանդիպել է նաև ֆիդայական պանթեոնի, որտեղ ամփոփված են 9 գլխատված ֆիդայիների մարմինները, որոնք դժվարությամբ կարողացել է ամփոփել Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: Կան նաև բազմաթիվ ամրոցներ:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աշխատակազմը հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ հունիսի 10-ից հուլիսի 10-ը եղել են ներկայիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջ ընդգրկված պատմական հայկական գավառներում և կատարել հայկական հուշարձանների որոշ ուսումնասիրություններ: Նրանք եղել են Ղարադաղ (Պարսպատունիք), Մակու (Արտաս), Խոյ (Հեր) և Սալմաստ (Զարևանդ) գավառներում: Ժամանակի սղության պատճառով ուսումնասիրություններ չեն կատարել Ուրմիա գավառում:
Կարապետյանի խոսքով, նշված տարածքներում հուշարձանների քանակը նույնն է, ինչ ներկայիս Հայաստանի մարզերում: Ընդհանուր թվով կատարվել են 6000 լուսանկարներ և արձանագրվել է շուրջ 4500 հուշարձան: Կարապետյանի խոսքով, դա երևի հուշարձանների միայն մեկ երրորդն է և մինչև 2013թ. ուսումնասիրությունները կշարունակվեն: Կհրատարակվեն նաև ուսումնասիրությունների արդյունքները:

Находящиеся на территории Ирана армянские исторические памятники находятся под охраной государства. Об этом сообщил в беседе с журналистами председатель Фонда изучения армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян. По его словам, на армянских кладбищах имели место случаи мародерства, но число таких случаев не очень велико. Памятники архитектуры находятся в надлежащем состоянии, они охраняются государством, церкви и кладбища огорожены, чтобы животные не проникали на их территорию, однако двери не закрываются на замок и каждый желающий может посетить эти исторические памятники. Карапетян считает похвальным то, что реставраторы в работах по восстановлению не используют бетон, они пользуются исключительно известью.
Интересная история произошла в бывшей армянской деревне Карадаг в Иране. Настоящий владелец построенного в 1907 году дворца пожелать заменить старые окна новыми, однако учреждения, занимающиеся охраной исторических памятников, велели приостановить эти работы.
Карапетян также добавил, что в данный момент реставрируется монастырь Св. Степаноса Нахавка, находящийся около границы с Нахичеваном. Иранские власти пригласили армянских специалистов, которые и сейчас ведут там реставрационные работы.
Рабочая группа в Иране посетила пантеон фидаинов (участников национально-освободительного движения), в которых покоятся девять обезглавленных тел фидаинов. Их с трудом захоронил священник Дадян. На территории также много крепостей.
Сотрудники фонда, изучающего армянскую архитектуру, во главе со специалистом по памятникам Самвелом Карапетяном с 10-го июня по 10-е июля побывали в исторических армянских провинциях, находящихся на территории Исламской Республики Иран, провели исследования некоторых исторических памятников. Они побывали в провинциях Карадаг (Парспатуник), Маку (Артас), Хой (Гер), Салмаст (Зареванд). По причине нехватки времени, они не смогли осуществить исследования в провинции Урмия.
Карапетян отметил, что на этой территории столько же памятников архитектуры, сколько в областях современной Армении. В общем, было сделано около 6000 фотоснимков, учтено около 4500 памятников. По словам Карапетяна, это лишь треть от числа всех памятников, и исследования будут продолжены до 2013 года. Результаты исследований будут опубликованы.