25 Հուլիս 2011 - 11:45 AMT
ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Եվրոպական կառույցների հետ ՀՀ պետական մարմինների համագործակցությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի 10-րդ նիստում: Նա մասնավորապես, ասել է. «Հավաքվել ենք ամփոփելու Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում 2011թ. I կիսամյակում կատարված աշխատանքները, և ես ուզում եմ գոհունակությամբ արձանագրել, որ 2011թ. մայիսի 20-ին ԵՄ-ն հրապարակեց Հայաստանի առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցը, որտեղ դրական գնահարականներ կան Հայաստան-ԵՄ գլոբալ քաղաքական համագործակցության վերաբերյալ»:
Արթուր Բաղդասարյանի խոսքով, եթե զեկույցը համեմատենք մեր հարևան Ադրբեջանի հետ, ապա կտեսնենք, որ Հայաստանում արձանագրված առաջընթացը բավականին էական է: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանում քաղաքական ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումները, իշխանության և ընդդիմության միջև սկիզբ առած քաղաքական երկխոսությունը: «Եվրոպական հանձնաժողովը ողջունում է նաև մեր օրենսդրության ապաքրեականացման ուղղությամբ կատարված քայլերը` ապաքրեականացվել է զրպարտությունը, տնտեսական հանցագործությունների համար այսուհետ պատժի տեսակ է կիրառվելու բազմաթիվ ուղղություններով ոչ թե ազատազրկումը, այլ տնտեսական սանկցիաները, ինչը ԵՄ-ն նույնպես ողջունել է: Դրական առաջընթաց կա պետական սահմանի համալիր կառավարման ոլորտում: Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ օգոստոսի 25-ին ավարտվում է ՀՀ պետական սահմանի երեք անցակետերի համալիր բարեփոխմանն ուղղված ջանքերը, մասնավորապես մենք կունենանք ԵՄ չափանիշներին համապատասխան տեխնիկական առաջադրանք, անհրաժեշտ նախագիծ և հույս ունենք, որ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում կմեկնարկի Վրաստանի հետ պետական սահմանի երեք խոշոր անցակետերի շինարարական աշխատանքները, որը հնարավորություն կտա մեր երկրում ներդնել մեկ պատուհան/մեկ կանգառ սկզբունքը և վերջ տալ նաև այն բազմաթիվ խոչընդոտներին և արգելքներին, որոնք այսօր առկա են պետական սահմանում, ԵՀ-ն նաև ողջունել է սահմանային անվտանգության ռազմավարությունը, որը հաստատվեց Հայաստանում: Դրական առաջընթաց կա արդարադատության, ազատության և անվտանգության ոլորտներում: Դրական առաջընթաց կա նաև այն առումով, որ Հայաստանում հաստատվեց որակի ենթակառուցվածքների զարգացման 2010-2020 թթ.. ռազմավարությունը»,- ասել է նա:
Ըստ ԱԱԽ քարտուղարի, դրական արձանագրումները ոգևորում են, բայց նաև ԵՀ-ն առաջարկել է բարեփոխումներն առաջ տանել շուրջ 10 ուղղություններով: Նրա խոսքով, հարկավոր է ամփոփել կատարած աշխատանքը, և քանի որ 2011թ ծրագիրը մոտենում է իր ավարտին, պետք է մտածել նոր ծրագրի մշակման ուղղությամբ 2012-14թթ համար:

25 Июль 2011 - 11:45 AMT
По сравнению с Азербайджаном Армения зафиксировала ощутимый прогресс по программе сотрудничества с ЕС
20-го мая ЕС опубликовал отчет о прогрессе Армении, где даются положительные оценки глобальному политическому сотрудничеству Армения-ЕС. Об этом заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян, открывая 10-ое заседание межведомственной комиссии по координации сотрудничества госорганов Армении с европейскими структурами. По его словам, если сравнивать этот отчет с отчетом о соседнем Азербайджане, то становится очевидным, что в Армении действительно зарегистрирован ощутимый прогресс. “ЕС приветствовал реформы в политической сфере в стране, диалог между властями и оппозицией”, – отметил Артур Багдасарян, добавив, что положительной оценки со стороны ЕС удостоились также реформы в экономической, законодательной сфере, как и в сфере комплексного управления государственными границами республики. “25 августа завершается процесс комплексной модернизации трех пограничных пунктов на армянских границах. В частности, у нас будут разработаны соответствующие стандартам ЕС технические задачи, необходимый план, и мы надеемся, что в сентябре-октябре совместно приступим к строительству трех крупных пограничных пунктов на границе с Грузией, что позволит внедрить в нашей стране принцип “одно окно/одна остановка” и положить конец тем многочисленным препятствиям, которые сегодня имеют место быть на границе”, – отметил Артур Багдасарян. По его словам, Еврокомиссия также приветствовала пограничную стратегию, которая была утверждена в Армении. Также, добавил секретарь СНБ, есть положительные сдвиги в сферах юстиции, свободы и безопасности, как и в плане принятия в Армении стратегии развития инфраструктур на 2010-2020 гг.
“Положительные оценки, конечно, воодушевляют, но Еврокомиссия также предложила продолжать реформы по 10 направлениям. Мы должны подвести итоги проделанной работы, так как программа на 2011 год подходит к концу, и мы должны подумать над разработкой новой программы на 2012-2014 гг. Это означает, что нас ждет довольно сложная работа”, – сказал Артур Багдасарян.