25 Հուլիս 2011 - 14:54 AMT
Շուտով Թուրքիան կարող է փորձել մարտահրավեր նետել Հայաստանին՝ վերջինիս ստուգելու համար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով, նման կարծիք է ձևավորվել Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հանդիպումից հետո: Հանդիպումը, որն ի սկզբանե պլանավորված չէր, կայացել է Հայաստանի Քաղաքացիական հասարակության խորհրդի ներկայացուցիչների՝ Թուրքիա կատարած այցի շրջանակներում:
Դավութօղլուի հետ զրույցում հայ պատվիրակերը բարձրացրել են երեք հիմնական հարցեր, նշել է Կիրակոսյանը: Առաջին հերթին, հարաբերությունների կարգավորման ողջ ծանրությունը տվյալ պահին ընկնում է Անկարայի վրա, որն արգելակել է այս գործընթացը, երկրորդ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը և ղարաբաղյան կարգավորումը, և դա Անկարան չի կարող անտեսել: «Երրորդ, մենք հիշեցրել ենք, որ թուրքական կողմն ի սկզբանե հանդես է եկել առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման օգտին, իսկ հիմա նախապայմաններ է առաջադրում, ինչն ազնիվ չէ»,- ասել է փորձագետը: Հանդիպումից Կիրակոսյանի մոտ տպավորություն է ստեղծվել, որ շուտով Թուրքիան մարտահրավեր է նետելու Հայաստանին նրան փորձելու համար: «Սակայն նրանք հիասթափվելու են, քանի որ Հայաստանը թույլ չէ, ինչպես նրանք են կարծում: Բացառված չէ, որ եկել է պահը, երբ արդեն Հայաստանը կարող է խոսել նախապայմանների լեզվով»,- ասել է փորձագետը և հավելել, որ առաջիկայում որևէ տեղաշարժ չի տեսնում հայ-թուրքական գործընթացում, սակայն Թուրքիան կարող է ինչ-որ քայլերի գնալ 2015-ին՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիզի 100-ամյակի նախաշեմին:

25 Июль 2011 - 14:54 AMT
В скором времени Турция может попытаться бросить Армении вызов, чтобы испытать ее. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил глава Центра региональных исследований Ричард Гирагосян. По его словам, такое мнение у него сложилось после встречи с главой МИД Турции Ахмедом Давутоглу. Встреча, изначально не запланированная, состоялась в рамках визита представителей Совета гражданского общества Армении в Турцию.
В беседе с Давутоглу армянские делегаты подняли три основных вопроса, отметил Гирагосян. Во-первых, то, что вся тяжесть нормализации отношений на данный момент лежит на Анкаре, которая притормозила этот процесс, в то время как Ереван сделал для нормализации отношений все и даже больше. При этом, по словам Ричарда Гирагосяна, армянские представители отметили, что Армения не может очень долго ждать нормализации отношений. Во-вторых, существуют два вопроса, объединяющих армян всего мира, – вопрос признания Геноцида армян и карабахское урегулирование, и это Анкара никак не может игнорировать. “И в-третьих, мы напомнили, что турецкая сторона изначально выступала за нормализацию отношений без предусловий, а сейчас сама же выдвигает предусловия, что, по крайней мере, нечестно”, – добавил армянский эксперт.
От встречи у Ричарда Гирагосяна сложилось впечатление, что в скором времени Турция попытается бросить Армении вызов, чтобы испытать ее. “Однако, они будут разочарованы, так как думают, что Армения слаба, но ошибаются. Здесь сыграла роль и азербайджанская и турецкая блокада Армении, которая только усилила ее позиции. И не исключено, что настал момент, когда уже Армения может заговорить на языке предусловий”, – сказал эксперт, при этом добавив, что в ближайшее время не ожидает каких-либо подвижек в армяно-турецком процессе. Но, по его словам, Турция может пойти на какие-то шаги в преддверии 100-ой годовщины Геноцида армян, то есть, к 2015 году.