26 Հուլիս 2011 - 08:50 AMT
Ռուբեն Սաֆրաստյան: Եկեղեցիները վերադարձնելու մասին բանաձևը Թուրքիան կհամարի իր ներքին գործերին միջամտելու փորձ
«Եթե նույնիսկ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ընդունի Եկեղեցիները վերադարձնելու մասին բանաձևը, Թուրքիան այն կընդունի բացասական և կհամարի իր ներքին գործերին միջամտելու փորձ»,- հուլիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպաման ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Հովարդ Բերմանը կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ համատեղ ներկայացրել է թիվ 306 բանաձևը «Եկեղեցիները վերադարձնելու մասին», որով կոչ է արվում Թուրքիային դադարեցնել քրիստոնյա բնակչության հանդեպ խտրականությունը: Բանաձևին սատարում է 31 կոնգրեսական:
Բանաձևում Թուրքիային կոչ է արվում կատարել միջազգային պարտավորությունները և վերջ տալ կրոնական հետապնդման բոլոր ձևերին, պաշտպանել մարդու իրավունքները և քրիստոնյաների կրոնական ազատությունները: Տվյալ բանաձևի հեղինակները նաև կոչ են անում Անկարային օրինական ճանապարհով վերադարձնել բռնագրավված հայկական, հունական, ասորական, և այլ քրիստոնեական եկեղեցիները:
Սաֆրաստյանի կարծիքով, այս բանաձևն ընդունվելուց հետո, թուրք ժողովրդին միանգամից պարզ կդառնա, որ այսքան ժամանակ իրենք ապրում են մի տարածքում, որը քրիստոնեական է:
«Թուրքիան և Ամերիկան հասկանում են, որ երկուսն էլ խաղ են խաղում: Այս հարցում թուրքական կառավարությունը ոչ մի վնաս չի կրում, քանի որ այս պահին ԱՄՆ-ի համար շատ ավելի կարևոր է Թուրքիայի դերը Միջին Արևելքում»,- նշեց Սաֆրաստյանը:

26 Июль 2011 - 08:50 AMT
Рубен Сафрастян: Даже если в США будет принята резолюция о возвращении церквей, Турция сочтет ее вмешательством в свои внутренние дела
“Если даже Палата представителей США и примет резолюцию, обязывающую Турцию вернуть христианские церкви, Анкара отнесется к этому отрицательно и сочтет это вмешательством во внутренние дела”, – сказал на пресс-конференции 26 июля Директор Института востоковедения НАН РА, тюрколог Рубен Сафрастян.
Член комитета по внешним отношениям Палаты представителей США Говард Берман вместе с конгрессменом Эдом Ройсом представили резолюцию 306 “О возвращении церквей”, призывающую Турцию прекратить дискриминацию в отношении христианского населения. Резолюцию поддерживает 31 конгрессмен.
Резолюция призывает Турцию исполнить международные обязательства и прекратить всяческое религиозное преследование, защитить права граждан, гарантировать религиозную свободу христиан. Авторы резолюции также призывают Анкару законным путем вернуть присвоенные армянские, греческие, ассирийские и другие христианские церкви.
По мнению Сафрастяна, после принятия этой резолюции турецкий народ поймет, что все это время он жил на христианской земле.
“И Турция, и США осознают, что просто играют в игру. В этом вопросе турецкое правительство ничего не теряет, поскольку на данный момент для США важнее роль Турции на Среднем Востоке”,- отметил Сафрастян.
20 июля Комитет по иностранным делам Палаты представителей США 43 голосами “за” при 1 – “против” принял поправки в законопроект о финансовых средствах, предоставляемых внешнеполитическому ведомству США, могут быть включены формулировки, созвучные с формулировками резолюции 306“О возврате церквей”, авторами которой являются конгрессмены Говард Берман и Эд Ройс.