26 Հուլիս 2011 - 09:18 AMT
«Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ իր քաղաքականությունը չի փոխել և հարաբերությունները կարգավորելու ժամանակ չունի, քանի որ Էրդողանի կառավարության համար կարևոր է Միջին և Մերձավոր Արևելքը»,- այս կարծիքն է հայտնել հուլիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետը նշում է, որ Թուրքիան ներգրավվել է արաբական աշխարհում, մասնավորապես, Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումների մեջ և գործում է այդ երկրի իշխանությունների դեմ:
«Բացի այդ, Թուրքիայի համար կարևոր է Կիպրոսի հարցը: Նա ուզում է դառնալ մի կառույցի՝ ԵՄ-ի անդամ, որի մի մասն ինքը օկուպացրել է: Թուրքական կառավարությունը ցանկանում է Կիպրոսի հարցը լուծել ոչ թե Եվրամիության շրջանակներում, այլ ՄԱԿ-ի: Եթե խնդիրը տեղափոխվի ՄԱԿ-ի հարթակ, ապա այնտեղ Թուրքիային կսատարեն դաշնակիցներ ԱՄՆ-ն և Անգլիան, իսկ Եվրամիությունում հակառակը՝ նրան դեմ կլինեն Հունաստանն ու Կիպրոսը»,-ավելացրեց Սաֆրաստյանը:

Turkey did not change its policy regarding Armenia, and presently it has no time to settle relations with Yerevan, since Erdogan’s government is more concerned about Middle East, according to Ruben Safrastyan , Director of the Oriental Studies Institute at Armenian National Academy of Sciences.
“Turkey is involved in events going on in Arab countries, namely Syria, and is acting against authorities of these countries,” Safrastyan told a press conference.
“Moreover, it is important for Turkey to solve Cyprus issue. It wants to become a member of European Union, occupying a part of state-member of this structure. The Turkish government tries to solve the Cyprus problem without EU, in the frames of UN. If the problem is transmitted to the UN, there Turkey will be supported by its allies U.S., England, whereas in EU Greece and Cyprus will oppose Turkey,” turkologist said.