Հուլիսի 26-ին մամուլի ասուլիսում ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ղարաբաղյան կարգավորման հարցում իր դիրքորոշումը չի փոխել և շարունակում է աջակցել Ադրբեջանին:
«Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարաբերությունները եղբայրական չեն: Պարզապես սրանք երկրներ են, որոնք ունեն ընդհանուր շահեր: Ադրբեջանը, բնականաբար, շահագրգռված է Թուրքիայի նման բարեկամ ունենալ»,- նշեց Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետի համոզմաբ, այս երկրների միջև ծագում են հարցեր, որոնց մի մասը մինչ օրս լուծում չի գտել: «Մասնավորապես, Nabucco խողովակաշարի հարվում, որով նախատեսվում է Ադրբեջանից և Կենտրոնական Ասիայից գազը տեղափոխել Եվրոպա: Նրանք չեն կարողանում պայմանավորվել, թե ինչ գնով է Ադրբեջանը գազը վաճառելու և ինչպես է Թուրքիան այն տեղափոխելու Եվրոպա»,-ասել է թուրքագետը:

26 July 2011 - 10:37 AMT
Ruben Safrastyan , Director of the Oriental Studies Institute at Armenian National Academy of Sciences, told a press conference July 26 that Turkey did not change its policy regarding Karabakh conflict settlement and continues to support Azerbaijan.
“Relations between Turkey and Azerbaijan cannot be called fraternal; these are countries having common interests. Naturally, Azerbaijan is interested in friendship with a neighbor like Turkey,” the Turkologist said.
Safrastyan is convinced that there are lots of unsolved issues between these two states.
“Particularly, the issue of Nabucco pipeline, which is envisaged for transporting gas from Azerbaijan and Central Asia to Europe. They cannot agree on the price Azerbaijan should set for the gas and on the way Turkey will transport it to Europe,” Director of the Oriental Studies Institute said.