26 Հուլիս 2011 - 12:43 AMT
Հայ սուզորդները սահմանել են համաշխարհային ռեկորդ` սուզվելով Արագած լեռան Քարի լճի հատակը: «Հայաստանը շատ է հարուստ լճերով, բայց դրանցից ոչ բոլորն են ուսումնասիրված: Մի քանի օր առաջ մենք սուզվեցինք Քարի լճի հատակը: Այն լեռնային լիճ է, դրա համար էլ սուզվելը բավական դժվար էր»,- հուլիսի 26-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է «Այաս» ակումբի նախագահ, «Կիլիկիա» նավի նավապետ Կարեն Բալայանը:
«Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբը, «Հայ էքստրիմ» ՀԿ-ն, Ռաֆայել Մկրտչյանի գլխավորած արշավախմբի շնորհիվ հուլիսի 21-ին սահմանել են համաշխարհային ռեկորդ Հյուսիսային կիսագնդում` պատմության մեջ առաջին անգամ սուզվելով ծովի մակարդակից 3207 մ բարձրության վրա գտնվող Արագած լեռան Քարի լճի հատակը:
«Սուզված մնացիքն 1 ժամ 20 րոպե և հասցրինք ուսումնասիրել լճի շուրջ 70%-ը: Այդ պահին ջրի մակերեսին ջերմաստիճանը +5 էր, իսկ հատակին` +3, այսինք շատ ցուրտ էր: 15-20 տարի առաջ լիճն ամբողջովին սառել է, դա էր նաև պատճառը, որ կենդանական աշխարհը հարուստ չէր, չնայած հանդիպեցինք մի քանի սիգ տեսակի ձկների»,- պատմում է Ռաֆայել Մկրտչյանը:

26 Июль 2011 - 12:43 AMT
Армянские дайверы установили мировой рекорд, погрузившись на дно озера Кар на склонах горы Арагац. “Армения богата озерами, но не все они изучены. Несколько дней назад мы опустились на дно озера Кари. Это высокогорное озеро, поэтому нырять было труднее”,- сказал 26-го июля на пресс-конференции председатель клуба “Айас”, капитан корабля “Киликия” Карен Балаян.
“Клуб морских исследований “АЙАС”, ОО “Армянский экстрим” благодаря экспедиции, руководимой Рафаэлем Мкртчяном, 21-го июля установили мировой рекорд Северного полушария, впервые в истории опустившись на дно озера, которое находится на высоте 3207 метров над уровнем моря, на склонах горы Арагац.
“Мы пробыли под водой 1 час и 20 минут и успели изучить около 70% дна озера. В этот момент температура воды на поверхности составляла +5, а на дне +3 градуса, было очень холодно. 15-20 лет назад озеро полностью замерзало, поэтому животный мир озера не так разнообразен, хотя мы обнаружили несколько видов рыб”, – рассказал Рафаэль Мкртчян.