Այսօր` հուլիսի 26-ին Յուրմալայում մեկնարկում է «Նոր ալիք 2011» 10-րդ մրցույթը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնելու է երգիչ Էրիկը:
Ավելի վաղ, Էրիկը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել էր, որ երրորդ օրը կատարելու է նոր երգ, որի հեղինակն է Մարտին Միրզոյանը: Էրիկի խոսքով, երգում շեշտը դրված է հիթային լինելու վրա, սակայն հատվածաբար նա կցուցադրի իր ձայնային տվյալները ժյուրիի համար: Երգիչը նաև հայտնել էր, որ մրցույթի մյուս մասնակիցների թվում կան բավական լավ կատարողներ, սակայն կոնկրետ չի կարող նշել ֆավորիտին, քանի որ, ըստ նրա, մրցույթը շատ անկանխատեսելի է:
Մրցույթի կազմակերպման գաղափարի հեղինակները կոմպոզիտորներ Իգոր Կրուտոյն ու Ռայմոնդ Պաուլսն են: Այն անցկացվում է սկսած 2002 թվականից, որտեղ առաջին հաղթող է ճանաչվել ռուսական «Սմեշ» խումբը: Մրցույթի հիմնական նպատակը նոր անուններ բացահայտելն է: Տարբեր տարիներին Հայաստանը ներկայացրել են երգիչներ Էմմին, Ռազմիկ Ամյանը, Մհերը և այլոք: 2010թ-ին մրցույթի հաղթող դարձավ Հայաստանը ներկայացնող Սոնա Շահգելդյանը: Այս տարի մրցույթի եզրափակչում ելույթ կունենան 16 մասնակիցներ 14 երկրներից: Մրցույթին առաջին անգամ կմասնակցի Տոգոն:

26 Июль 2011 - 12:51 AMT
26-го июля в Юрмале стартует 10-ый конкурс “Новая волна 2011”, в котором Армению представляет певец Эрик.
Ранее, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Эрик заявил, что в третий день конкурса он исполнит новую песню, написанную Мартыном Мирзояном. По словам Эрика, они стремились, чтобы песня была хитовой, однако он постарается удивить жюри и вокальными данными. Певец также сказал, что в числе участников конкурса есть довольно хорошие исполнители, однако Эрик затруднился конкретно назвать фаворитов, поскольку конкурс, по его мнению, очень непредсказуем.
Идея организации конкурса принадлежит композиторам Игорю Крутому и Раймонду Паулсу. Он проводится с 2002 года, первым победителем конкурса была группа “Смэш”. Основной целью конкурса является открытие новых имен. В разные годы на конкурсе Армению представляли такие певцы, как Размик Амян, Эмми, Мгер и др. В 2010 году победительницей конкурса стала представлявшая Армению Сона Шахгельдян. В этом году в финале “Новой волны 2011” выступят 16 участников из 14 стран. Впервые в конкурсе примет участие исполнитель из Того.