26 Հուլիս 2011 - 13:05 AMT
Այս տարվա հուլիսի 21-ին հայ սուզորդները, «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբը և «Հայ էքստրիմ» ՀԿ-ն սահմանել են համաշխարհային ռեկորդ Հյուսիսային կիսագնդում` պատմության մեջ առաջին անգամ սուզվելով ծովի մակարդակից 3207 մ բարձրության վրա գտնվող Արագած լեռան Քարի լճի հատակը: Այդ մասին սուզորդները պատմել են հուլիսի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Սուզորդները նշում են, որ նպատակն է եղել ոչ միայն լճի ուսումնասիրությունն ու համաշխարհային ռեկորդի սահմանումը, այլև Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելը որպես դայվինգի երկիր:
«Բարձր լեռնային գոտում դայվինգով դժվարանում են զբաղվել նույնիսկ պրոֆեսիոնալները, քանի որ դժվար է շնչելն ու առաջանում են առողջության հետ կապված խնդիրներ: Սակայն մենք կարող ենք օգնել նրանց` սովորեցնելով, թե նչպես է պետք սուզվել լեռնային լճում»,- ասաց սուզորդ Ռաֆայել Մկրտչյանը:
«Հայ էքստրիմ» –ի ներկայացուցիչները շեշտում են, որ լեռնային դայվինգն իսկական էքստրիմ է, և, Սևանա լճում կազմակերպելով տարբեր միջազգային մրցաշարեր` Հայաստանում կզարգանա տուրիզմի մի նոր ճյուղ:

26 Июль 2011 - 13:05 AMT
21-го июля этого года армянские “Клуб морских исследований “АЙАС” и ОО “Армянский экстрим”, благодаря организованной Рафаэлем Мкртчяном экспедиции, установили мировой рекорд Северного полушария, впервые в истории опустившись на дно озера, которое находится на высоте 3207 метров над уровнем моря, на склонах горы Арагац. Об этом дайверы рассказали 26-го июля во время пресс-конференции.
Дайверы отметили, что их целью было не только исследование дна озера и установление мирового рекорда, но и представление Армении, как страны, где развит высокогорный дайвинг.
“В высокогорных озерах заниматься дайвингом затрудняются даже профессионалы. Однако мы можем помочь им, научить правильно погружаться на дно высокогорного озера”, – сказал Рафаэль Мкртчян.
Представители ОО “Армянский экстрим” отмечают, что горный дайвинг – это настоящий экстрим, и, организуя подобные конкурсы на озере Севан, можно содействовать развитию нового направления в туризме.