27 Հուլիս 2011 - 10:46 AMT
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է Գրին քարտի խաղարկության մասին կեղծ հաղորդագրությունների մասին
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է, որ Գրին քարտի վերաբերյալ էլեկտրոնային փոստով իբր թե ԱՄՆ կառավարության անունից ուղարկվող հաղորդագրությունները կեղծիք են: ԱՄՆ կառավարությունը խաղարկության մասնակիցներին էլեկտրոնային փոստով հաղորդագրություններ չի ուղարկում:
«Անտեսեք այդ հաղորդագրությունները և մի փոխանցեք դրանցով պահանջվող գումարները: Խաղարկության մասնակիցներն իրենց դիմումի կարգավիճակը պետք է ստուգեն միմիայն առցանց եղանակով»,- ասվում է դեսպանատան հայտարարությունում: ԱՄՆ իշխանությունները կարող են չեղյալ հայտարարել Green Card վիճակահանությունը: Այն անց է կացվում 1995 թ.՝ լեգալ ներգաղթողների քանակն ավելացնելու նպատակով: Green Card-ը հնարավորություն է տալիս մեկնել, ապրել և աշխատել ԱՄՆ առանց մուտքի արտոնագրի, իսկ 5 տարի անց՝ քաղաքացիություն ստանալ, գրում է «Վեստին»:
Սակայն, շուտով դա կարող է անհնար դառնալ: Green Card վիճակահանությունը վերացնելու մասին օրինագիծը կներկայացվի ԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկմանը: Նախաձեռնության հեղինակ հանրապետականները գտնում են, որ վիճակահանությունն ոչ այլ ինչ է, քան խարդախություն: Բացի այդ, այն հնարավորություն է տալիս ահաբեկիչներին մուտք գործել ԱՄՆ: Սակայն, սկզբում օրնագիծը պետք է հավանության արժանանա կոմիտեում: «2005թ. ի վեր վիճակահանությունից փորձում են հրաժարվել տարեկան առնվազն երկու անգամ»,-հայտարարել է Green Card-ի Մինսկի կենտրոնի ղեկավար Վալերի Սուրյաևը: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ում օրինագծերի մեծ մասը կոմիտեից այն կողմ չի անցնում: Ուստի, կոնկրետ որևէ բան ասելը վաղաժամ է:
Ամեն տարի Green Card-ի երջանիկ տեր է դառնում 55 հազար մարդ: Սակայն, համակարգն իրեն սպառել է և կարող է վերացվել, գտնում է «Փորձագետ» ռուսական ամսագրի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Պավել Բիկովը:
«Հավանականությունը մեծ է: Միգրանտների նման զանգվածային ընդունումն արդեն կորցրել է իր արդիականությունը, քանի որ ԱՄՆ-ում առանց այդ էլ միգրանտների քանակը հսկայական է: Իսկ որակյալ մասնագետներն, որոնք հարկավոր են ԱՄՆ-ին, անմիջական հրավեր են ստանում»:
Մայիսին սկանդալ բռնկվեց Green Card-ի հետ կապված: 2012թ. հաղթողներն արդեն հայտնի էին, երբ Պետդեպարտամենտը չեղյալ հայտարարեց արդյունքները՝ տեխնիկական խափանման պատճառով:

27 Июль 2011 - 10:46 AMT
Посольство США в Армении призывает не попадаться на удочку аферистов, отправляющих письма о лотерее Green Card
Посольство США в Армении предупреждает, что все отправленные по электронной почте якобы от американского правительства письма о лотерее Green Card являются аферой. Правительство США не отправляет участникам лотереи электронных писем. “Игнорируйте эти сообщения и не платите суммы, о которых говорится в этих письмах. Свой статус заявки для участия в лотерее можно проверить лишь online”, – говорится в сообщении посольства.
На днях в СМИ появилась информация, что власти США могут отменить лотерею Green Card, которая проводится с 1995 года с целью увеличить и разнообразить количество легальных мигрантов. В случае выигрыша в лотерее участники получают вид на жительство в США. Green Card дает право на безвизовый въезд, проживание и работу в США, а спустя 5 лет и возможность получить гражданство. Ежегодно счастливыми обладателями Green Card становятся 55 тысяч человек.
Соответствующий законопроект об отмене лотереи Green Card внесен на рассмотрение в конгресс США. Авторы инициативы (республиканцы) считают, что эта лотерея – мошенничество. Кроме того, она дает возможность террористам проникнуть на территорию США. Впрочем, прежде чем попасть на голосование в самом конгрессе, документ должен пройти одобрение на стадии комитета.
В мае этого года вокруг лотереи Green Card разразился скандал. Победители на 2012 год уже были объявлены, когда Госдепартамент США аннулировал результаты. Причиной послужил технический сбой, из-за которого фактически карту получили только участники, зарегистрировавшиеся в первые два дня.