27 Հուլիս 2011 - 13:50 AMT
Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Վալերի Գերգիևը խոստացել է, որ Չայկովսկու անվան 14-րդ միջազգային մրցույթի դափնեկիրները հնարավորություն կունենան ելույթ ունենալ այդ թատրոնի բեմում: Այդ մասին գրում է mk.ru-ն: Մասնակիցների ելույթները տեղի կունենան 2011 թ-ի հոկտեմբերին:
«Մենք բազմաթիվ անգամ ասել ենք, որ մրցույթի կազմկոմիտեի հետ աշխատելու ենք, որպեսզի մրցույթի հաղթողների հետագա կարիերան հաջող ընթանա: Երբ մենք նշեցինք Քարնեգի Հոլը, դա չի նշանակում, թե բացառեցինք ռուսական բեմերը: Հոկտեմբեր ամսին մեր թատրոնում մրցույթի մասնակիցներին տրամադրելու ենք ութ օր», ասել է մրցույթի կազմկոմիտեի ղեկավար Վալերի Գերգիևը: Նա նաև նշեց, որ հատուկ ուշադրության են արժանանալու դաշնակահարներն ու թավջութակահարները, որովհետև նրանք մրցութային փուլերն անցկացրել են Մոսկվայում, իսկ պետերբուրգյան հանդիսատեսը հնարավորություն չի ունեցել լսել նրանց ելույթները: Դաշնակահար Դանիիլ Տրիֆոնովը, ով մրցույթում արժանացել է Գրան Պրիի, հանդես կգա մենահամերգով:
Այս տարի Չայկովսկու անվան մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը՝ արժանանալով առաջին մրցանակի, «Հանդիսատեսի համակրանք», Հայդնի լավագույն կատարման մրցանակների: Եզրափակիչ փուլի փորձերից մեկի ժամանակ Ռուսաստանի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մ. Գորենշտեյնը վիավորեց հայ մասնակցին, որի համար զրկվեց նվագախումբը ղեկավարելու իրավունքից: Հայաստանը պետք է ներկայացներ նաև ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը, ում չէր թույլատրվել մասնակցել մրցույթին, բանակից խնդիրներ ունենալու պատճառով: Բանակի խնդիրները լուծվեցին, սակայն Ավանեսյանը չմասնակցեց մրցույթին, ժամկետների մեջ չտեղավորվելու պատճառով:

27 Июль 2011 - 13:50 AMT
Художественный руководитель Мариинского театра Санкт-Петербурга Валерий Гергиев обещал, что лауреаты 14-го международного конкурса имени П.И. Чайковского выступят на сцене этого театра. Об этом пишет mk.ru. Выступление участников состоится в октябре 2011 года.
"Мы не раз говорили, что оргкомитет ведет работу над тем, чтобы карьера победителей конкурса складывалась успешно. Но когда мы называли среди залов, где им предстоит сыграть, "Карнеги-Холл", это не означало отсутствие российских площадок. В октябре мы освободили восемь дней для выступлений призеров в Концертном зале", – заявил Гергиев, возглавляющий оргкомитет конкурса Чайковского. Он отметил, что особенное внимание будет уделено выступлениям пианистов и виолончелистов, так как, согласно условиям состязания, музыканты этих категорий состязались в Москве, и петербургская публика не смогла присутствовать на их выступлениях. В частности, обладатель Гран-при конкурса пианист Даниил Трифонов выступит с сольным концертом.
В этом году на конкурсе имени Чайковского Армению представлял виолончелист Нарек Ахназарян, который удостоился первой премии, «Приза зрительских симпатий», за лучшее исполнение произведений Гайдна. Во время одной из репетиций, предшествующих финалу, худрук государственного академического филармонического оркестра России Марк Горенштейн оскорбил музыканта, за что был отстранен от руководства оркестром. Еще один музыкант – скрипач Грачия Аванесян должен был представлять Армению, у него были трудности с выездом из Армении из-за проблем с несением воинской службы. После решения этих проблем Аванесян так и не смог принять участия в конкурсе из-за нехватки времени для подготовки.