28 Հուլիս 2011 - 07:17 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 28-ի նիստում հավանություն է տվել Դանիայում ՀՀ դեսպանատուն բացելու մասին նախագահի հրամանագրին: Ինչպես հայտնել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, միջնաժամկետ հեռանկարում 2012-14թթ. այդ նպատակով կծախսվի տարեկան 43 մլն դրամ: Նա հավելել է նաև, որ այս տարի դեսպանատան բացման համար անհրաժեշտ միջոցները կհատկացվեն նախարարության խնայողություններից:
Դանիայում Հայաստանի դեսպանություն բացելու անհրաժեշտությունը բխում է այդ երկրում Հայաստանի շահերի առավել ծանրակշիռ ներկայացվածություն ապահովելու պահանջից, հատկապես` երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու առումով:
Դանիայում Հայաստանի դեսպանության հիմնումը կարող է դրական ազդակ հաղորդել դանիական կողմին` քննելու Երևանում դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելու հնարավորությունը:

28 July 2011 - 07:17 AMT
The government of Armenia approved the draft edict of President Serzh Sargsyan on opening Armenian Embassy in Denmark, during July 28 sitting.
As Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan said, in a mid-term perspective, within 2012-2014, AMD 43 mln. will be spent annually, and added that in the first year funds from the Ministerial savings will be allotted for the Embassy.
Opening of diplomatic mission will allow enhancing and developing bilateral cooperation in trade-economic and political fields, and will lay ground for Denmark’s authorities to consider possibility of opening diplomatic representation in Armenia.