28 Հուլիս 2011 - 07:17 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 28-ի նիստում հավանություն է տվել Դանիայում ՀՀ դեսպանատուն բացելու մասին նախագահի հրամանագրին: Ինչպես հայտնել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, միջնաժամկետ հեռանկարում 2012-14թթ. այդ նպատակով կծախսվի տարեկան 43 մլն դրամ: Նա հավելել է նաև, որ այս տարի դեսպանատան բացման համար անհրաժեշտ միջոցները կհատկացվեն նախարարության խնայողություններից:
Դանիայում Հայաստանի դեսպանություն բացելու անհրաժեշտությունը բխում է այդ երկրում Հայաստանի շահերի առավել ծանրակշիռ ներկայացվածություն ապահովելու պահանջից, հատկապես` երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու առումով:
Դանիայում Հայաստանի դեսպանության հիմնումը կարող է դրական ազդակ հաղորդել դանիական կողմին` քննելու Երևանում դիվանագիտական ներկայացուցչություն բացելու հնարավորությունը:

28 Июль 2011 - 07:17 AMT
Правительство Армении на заседании 28 июля одобрило проект указа главы государства Сержа Саргсяна об открытии в Дании посoльства Армении.Как сообщил замминистра МИД Армении Шаварш Кочарян, в среднесрочной перспективе в 2012-2014 гг. на это будет потрачено ежегодно 43 млн драмов, при этом он добавил, что в этом году средства на открытие посольства будут выделены из сбережений министерства.
Открытие посольства позволит расширить и углубить двустороннее сотрудничество в торгово-экономической и политической сферах, а также послужит основой для того, чтобы власти Дании рассмотрели возможность открытия дипломатического представительства в Армении.