28 Հուլիս 2011 - 10:50 AMT
Հայաստանը տարբերակված մոտեցում է ակնկալում Վարշավայում «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի ժամանակ տարբեր երկրների բարեփոխումները գնահատելիս։ Այդ մասին հուլիսի 28-ին Երևանում Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Ես կարծում եմ, որ առաջին հերթին տարբեր երկրներում բարեփոխումներ անցկացնելիս գնահատականները պետք է տարբերակված լինեն»,- ասել է նա։
Միաժամանակ, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկացած երկրի նման բարեփոխումներ է անցկացնում ոչ թե որոշակի հաշվետվություններ ներկայացնելու, այլ զարգացման ճանապարհով ընթանալու համար։ «Առանց բարեփոխումներ իրագործելու մենք զարգացում չենք տեսնում, առանց բարեփոխումների մենք չենք տեսնում ուժեղ պետության և զարգացած հասարակության ձևավորում»,- ասել է նա։ Այդ առումով նա կարևորել է, որպեսզի գնահատականներ տրվեն՝ ելնելով բարեփոխումների իրագործման ճանապարհին ձեռք բերված արդյունքներից, այլ ոչ թե այլ գործոնների հիման վրա։ «Եթե ավելի ճիշտ ձևակերպել՝ մեծ աջակցություն, մեծ արդյունքներ»,- ասել է նա։
Իր հերթին Լեհաստանի նախագահը նշել է, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում Լեհաստանը Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունն է ակնկալում Վարշավայում սեպտեմբերի վերջին կայանալիք գագաթնաժողովում։ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին ասել է, որ գագաթնաժողովի ընթացքում գնահատվելու է բարեփոխումների իրագործմանն աջակցելու համար տրամադրված միջոցների արդյունավետությունը։ Նրա խոսքով, գագաթնաժողովը լավ առիթ է «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի անդամ երկրների համար փորձով փոխանակվելու, ԵՄ առջև ծառացած նոր մարտահրավերները քննարկելու համար։

28 Июль 2011 - 10:50 AMT
Армения ожидает дифференцированного подхода при оценке реформ в разных странах во время саммита “Восточного партнерства”, который пройдет в Варшаве в конце сентября, заявил 28 июля в Ереване на совместной пресс-конференции с президентом Польши Брониславом Коморовским президент Армении Серж Саргсян. “Я считаю, что, в первую очередь, оценки проведения реформ в разных странах должны быть дифференцированы”, – сказал он.
При этом глава армянского государства отметил, что Армения, как и любая страна, проводит реформы не для того, чтобы представлять определенные отчеты, а для того, чтобы идти по пути развития. “Без реализации реформ мы не видим развития, без реформ мы не видим формирования сильного государства и развитого общества”, – подчеркнул он. В этом контексте он придал важность тому, чтобы оценки давались, исходя из достигнутых на пути реализации реформ результатов, а не на основе иных факторов, что будет противоречить требованиям “Восточного партнерства”. “Если правильно сформулировать: большее содействие – большие результаты”, – подчеркнул он.
В свою очередь, польский президент добавил, что в рамках сотрудничества Армения-ЕС по “Восточному партнерству” Польша ожидает активного участия Армении в саммите в Варшаве. Бронислав Коморовски сказал, что в ходе саммита будут оценены эффективность использования средств, предоставленных в качестве содействия реализации реформ, и достигнутые результаты. Помимо этого, по его словам, саммит – хороший повод для стран-участниц программы обменяться опытом, внести коррективы на пути реализации программы и обсудить новые вызовы, стоящие перед ЕС.