Այսօր Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին տիկնոջ` Աննա Կոմորովսկայի ուղեկցությամբ այցելեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ` Մատենադարան: Նրանք ծանոթացան հայ գրքի պատմությանը, մանրանկարչության տեխնիկաներին և հնում օգտագործվող գույների ստացման պատմությանը: Բացի մշտական ցուցադրությունից, նրանք ծանոթացան նաև ժամանակավոր ցուցադրության հետ, որտեղ ներկայացված են 5-13 դդ մագաղաթյա գրքեր և պատառիկները:
Վերջում Լեհաստանի նախագահը Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանին նվիրեց 1505 թ-ի «Արվեստի և արհեստի գրքի» կրկնօրինակը, որի բնօրինակը պահպանվում է Լեհաստանի ազգային գրադարանում: Իր հերթին Մատենադարանի տնօրենը Կոմորովսկուն նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» գրքի անգլերեն թարգմանությունը, Մատենադարանի մանրանկարների ալբոմը, Լեհաստանում լեհերենով տպագրված տեղի հայ համայնքի մասին պատմող գրքեր:
Վերջում Կոմորովսկին ինստիտուտի հուշամատյանում գրառում կատարեց, որտեղ շնորհակալություն հայտնեց հայ մշակույթին, ակունքներին և ժողովրդի ոգին ճանաչելու հնարավորություն ստանալու համար:

28 Июль 2011 - 13:41 AMT
28-го июля президент Польши Бронислав Коморовский с супругой Анной Коморовской посетил Научно-исследовательский институт древних рукописей имени Месропа Маштоца – Матенадаран. Они познакомились с историей армянской книги, техникой манускриптов, а также с историей получения цветов красок для книг в старину. Кроме постоянной экспозиции они познакомились с временными экспонатами, среди которых были книги из пергамента 5-13 веков.
В конце президент Польши подарил директору Матенадарана Грачия Тамразяну копию “Книги искусства и ремесла”, оригинал которой хранится в Национальной библиотеке Польши. Директор института, в свою очередь, подарил Коморовскому английский перевод “Книги скорбных песнопений”, альбом миниатюр Матенадарана, изданные в Польше книги об армянской общине на польском языке.
Затем Коморовский выразил благодарность в книге отзывов за возможность познакомиться с армянской культурой, истоками и духом армянского народа.