29 Հուլիս 2011 - 14:29 AMT
Հարավային Կովկասի ինտելեկտուալ խաղերի առաջնությանը մասնակցում են աննախադեպ քանակությամբ թիմեր Հայաստանից
Հուլիսի 29-ին Բաթումիում մեկնարկել է Հարավային Կովկասի ինտելեկտուալ խաղերի 13-րդ առաջնությունը, որին մասնակցում են 50 թիմեր Հայաստանից, Ադրբեջանից և Վրաստանից։ Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Վրաստանի «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ակումբի կազմկոմիտեի նախագահ Գեորգի Մոսիձեն, այս տարի սպասվում է թիմերի ռեկորդային քանակություն։ «Թիմերի ինտելեկտուալ մակարդակն ամեն տարի բարձրանում է, բայց ավելի շատ ուրախացնում է այն, որ հայտնվում են նոր թիմեր»,- ասել է նա։
Իր հերթին «Գիտակների հայկական ասոցիացիայի» նախագահ Տիգրան Քոչարյանը գործակալության թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ այս տարի առաջնությանը մասնակցում են աննախադեպ քանակությամբ թիմեր Հայաստանից՝ 14 թիմ անցյալ տարվա 8-ի փոխարեն։ Քոչարյանը հավելել է, որ դա հնարավոր է դարձել Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածի աջակցության շնորհիվ։ Մասնավորապես, 4 թիմեր մասնակցում են առաջնությանը Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ։
«Մենք կփորձենք ցույց տալ լավ արդյունք, չէ որ քանակը պարտավոր է վերաճել որակի»,- ասել է նա։ Պետք է նշել, որ առաջին անգամ առաջնությանը մասնակցում է հայկական առաջատար լրատվական գործակալությունների, այդ թվում՝ PanARMENIAN.Net-ի, լրագրողների թիմը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ։ Առաջին փուլի արդյունքներով առաջատար է Բալաշ Կասումովի թիմը՝ 28 միավոր (Ադրբեջան), իսկ հայկական «Հայաստան» և «ԴԱՖ» թիմերը 25 միավորով կիսում են 3-րդ և 4-րդ տեղերը։

29 июля в Батуми стартовал 13 чемпионат Южного Кавказа по интеллектуальным играм. В чемпионате принимает участие 50 команд из Армении, Азербайджана и Грузии.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент оргкомитета клуба «Что? Где? Когда?» Грузии Георгий Мосидзе, в этом году ожидается рекордное число команд. По его словам, с каждым годом повышается интеллектуальный уровень игроков. «Интеллектуальный уровень команд ежегодно повышается, но больше радует то, что появляются новые команды», – добавил он.
В свою очередь, председатель «Армянской ассоциации знатоков» Тигран Кочарян в беседе с корреспондентом агентства подчеркнул, что в этом году в чемпионате принимает участие беспрецедентное число команд из Армении – 14 против прошлогодних 8 команд. Тигран Кочарян добавил, что это стало возможным благодаря поддержке государственного и частного сектора Армении. В частности, 4 команды участвуют в чемпионате при поддержке Министерства образования и науки Армении.
«Мы постараемся показать хороший результат, ведь количество обязано перерасти в качество», – подчеркнул он. Тигран Кочарян также выделил участие молодых команд, среди которых чемпион и вице-чемпион детской лиги и молодежный чемпион Армении.
Следует отметить, что впервые в чемпионате принимает участие команда журналистов ведущих армянских информационных агентств, в том числе и PanARMENIAN.Net при поддержке оператора связи Viva-Cell MTS. По итогам первого этапа лидирует команда Балаша Касумова – 28 очков (Азербайджан), а армянские команды «Айастан» и «ДАФ» с 25 очками делят 3 и 4 места.