Իր աշխարհագրական դիրքի, բնակլիմայական պայմանների և կենսաբազմազանության պատճառով Հայաստանը դասվում է այն երկրների շարքին, որտեղ անապատացման խնդիրն առավել սուր է դրված: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Բնապահպանության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Աշոտ Խոյեցյանը: «Մենք չենք կարող մեզ ճոխություն թույլ տալ` անտեսել այդ խնդիրը»,- ասել է նա:
Բնապահպանի խոսքով, Հայաստանի տարածքների շուրջ 80 տոկոսը ենթակա է անապատացման, ընդ որում տարածքների 30 տոկոսում այդ խնդիրը հատկապես հրատապ է: Այդ առումով Աշոտ Խոյեցյանը հավելել է, որ հիմնական խնդիրը ռեսուրսների օգտագործման անգրագիտությունն է և առկա խնդրի մասին բնակչության մոտ տեղեկատվության բացակայությունը: «Ֆերմերների միայն 4 տոկոսը գիտի, թե ինչ է հողի էրոզիան կամ երաշտը»,- ասել է նա:
Չնայած նրան, որ Հայաստանը դեռ 1997-ին միացել է անապատացման դեմ պայքարի ՄԱԿ կոնվենցիային, այնուամենայնիվ, այդ խնդիրը երկրում անընդհատ մղվում է երկրորդ պլան, քանի որ պետությունը պատշաճ ուշադրություն չի դարձնում դրան և անհրաժեշտ ֆինանսավորում չի հատկացնում: Ինչպես հաղորդել է Աշոտ Խոյեցյանը, կոնվենցիայի շրջանակներում վերջին երկու տարիներին Հայաստանին տրամադրվել է միջազգային դրամաշնորհ Կոտայքի մարզում ջրամատակարարման և Տավուշում սողանքների առաջնահերթ խնդիրների լուծման համար:

30 Июль 2011 - 10:17 AMT
В силу своего географического расположения, природно-климатических условий и биоразнообразия Армения относится к странам, где проблема опустынивания стоит наиболее остро. Об этом 30 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил академик Международной академии экологии Ашот Хоецян. «Мы не можем позволить себе роскошь – закрывать глаза на эту проблему», – подчеркнул он.
По словам эклога, в Армении порядка 80% территорий подвержены опустыниванию, при этом на 30% территорий эта проблема стоит особо остро. В этом контексте Ашот Хоецян добавил, что основной проблемой является неграмотность использования ресурсов и отсутствие информированности населения о существующей проблеме. «Только 4% фермеров знают, что такое эрозия земли или засуха», – сказал он.
Несмотря на то, что Армения еще в 1997 году присоединилась к международной Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, тем не менее, эта проблема в стране все время ставится на второй план, поскольку государство не уделяет ей должного внимания и не выделяет необходимого финансирования. Как сообщил Ашот Хоецян, в рамках Конвенции за последние два года Армении был выделен международный грант для решения первоочередных проблем водоснабжения в Котайекской области и оползней в Тавуше.