21-րդ դարը քաղցրահամ ջրի դար է, որի վերարտադրության որակն արդեն այն չէ, ինչ 50-100 տարի առաջ, հուլիսի 30-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Բնապահպանության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Աշոտ Խոյեցյանը:
«Եթե ֆիզիկական տեսանկյունից ջուրը կարող է վերարտադրվել բնական ցիկլերին համապատասխան, ապա նույնը չի կարելի ասել նրա որակի մասին»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանում դեռ երկար չի լինի խմելու ջրի խնդիր: Խոյեցյանը հավելել է, որ ջրի արժեքն աստիճանաբար աճելու է, և հեռու չէ այն ժամանակը, երբ քաղցրահամ ջուրն ավելի թանկ կլինի, քան նավթը:

21 век – век пресной воды, качество воспроизводства которой уже не то, что было 50-100 лет назад, сказал 30 июля на пресс-конференции в Ереване академик Международной академии экологии Ашот Хоецян.
«Если с физической точки зрения вода и может воспроизводиться в соответствии с естественными циклами, то же самое нельзя сказать о восстановлении ее качества», – отметил он.
В связи с этим эколог заверил, что в Армении еще долго не будет проблем с обеспечением питьевой водой. Ашот Хоецян добавил, что ее стоимость будет постепенно расти, и недалеко то время, когда пресная вода будет стоить дороже нефти.