30 Հուլիս 2011 - 11:39 AMT
Հուլիսի 28-ին ավարտվեց Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը, որ մեկնարկել էր հուլիսի 17-ին «Նարեկացի» արվեստի միության Շուշիի կենտրոնում:Սիմպոզիումի հանդիսավոր փակմանը ներկա էին նաև Արցախի հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ու Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Իտալացի 15 քանդակագործները սիմպոզիումի շրջանակներում շուշվա կրաքարից կերտեցին ազատ թեմայով քանդակներ, որոնք առաջիկա տարվա ընթացքում տեղադրվելու են քաղաքի տարբեր մասերում` նպաստելով, նախաձեռնության հեղինակ քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի խոսքով, քաղաքի ճարտարապետական ու քաղաքաշինական վերելքին ու արվեստների կենտրոն Շուշիի նախկին համբավի ու կարգավիճակի վերականգմանը:
Ստեղծված քանդակներում գերիշխում են խաղաղության, ազատության և պայքարի թեմաները: «Առաջին իսկ հայացքից կարելի է նկատել, որ այս քանդակներն իրենց ոճով ու ոգով շատ են տարբերվում հայ քանդակագործների աշխատանքներից ու վստահաբար գեղագիտական ու բարոյահոգեբանական նոր շունչ են հաղորդելու Շուշիի ճարտարապետական ողջ միջավայրին», – նշեց քանդակագործ Վիգեն Ավետիսն՝ ամփոփելով սիմպոզիումի արդյունքները:
Սիմպոզիումի արդյունքները ամփոփվելու են հայերեն, իտալերեն, անգլերեն լեզուներով արվեստի անվանի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլոյի հեղինակած ծավալուն կատալոգում: Ստեղծագործական ողջ ընթացքին հետևել է իտալական «Ստուդիո Կալի» նկարահանման ստուդիան, որն անդրադարձ է կատարելու Արցախի, Շուշիի, Հայաստանի ու Արևմտյան Հայաստանի պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, ֆիլմը ցուցադրվելու է իտալական «Ռայ 1» (Rai 1) հեռուստատեսությամբ:
Սիմպոզիումը անցկացվեց ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ, «Նարեկացի» արվեստի միության անմիջական մասնակցությամբ, Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի և Շուշիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

30 Июль 2011 - 11:39 AMT
28-го июля завершился стартовавший 17 июля в центре “Нарекаци” города Шуши Первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян”. На торжественном закрытии симпозиума присутствовали председатель Народного собрания НКР Ашот Гулян и министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян.
В рамках симпозиума 15 итальянских скульпторов из местного известняка создали скульптуры на свободную тематику, которые в течение года будут размещены в разных частях города. Они послужат, по словам автора идеи, скульптора Вигена Аветиса, развитию скульптуры и градостроения Шуши, вернут ему былые славу и статус культурного центра. В скульптурах преобладает тематика мира, свободы и борьбы. “С первого взгляда можно заметить, что эти скульптуры по их стилю и духу отличаются от работ армянских скульпторов, они изменят архитектурную среду Шуши, придав ей новое эстетическое и нравственно-психологическое дыхание”, – отметил скульптор Виген Аветис при подведении итогов симпозиума.
Итоги симпозиума будут опубликованы на армянском, английском и итальянском языках в объемном каталоге, автором которого будет известный итальянский критик искусства Франческо Галло. За ходом всего творческого процесса следила киностудия “ Studio Quagli”, которая снимет документальный фильм о культурном наследии Арцаха, Шуши. По предварительному соглашению, фильм будет показан по итальянскому телеканалу Rai 1.
Симпозиум проходил под патронажем Министерства культуры РА, мэрии Еревана, при непосредственном участии союза культуры “Нарекаци”, а также при содействии Министерства культуры и по делам молодежи НКР, Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви и мэрии Шуши.