30 Հուլիս 2011 - 12:32 AMT
Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը վերածվեց հայ-իտալական հետագա համագործակցության հարթակի: Իտալիայի տարբերհամալսարաններից Շուշի ժամանած պրոֆեսորներ Ջուզեպպե Ջովաննի Դել Դեբբիոն, Ֆրանչեսկո Ռովիելլոն, Ռոբերտո Ջովանելլին, Լուչիանո Պրետին և Ֆրանչեսկո Գալլոն պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցելու Շուշիի քաղաքապետարանի հետ`սեփական փորձն ու գիտելիքը ներդնելու Շուշիի ավերված շինությունների վերականգնման և նոր շինությունների կառուցման գործում: Ըստ ստեղծված պայմանավորվածության` առաջիկայում Շուշիի քաղաքապետարանը պրոֆեսորներին կուղարկի առավել կարևոր շինարարական նախագծերի փաթեթներ` նրանց մասնագիտական խորհուրդն ու առաջարկությունները ստանալու համար:
Ֆլորենցիայի գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր Ռոբերտո Ջովանելլին սիմպոզիումի շրջանակներում հանդես է եկել 17-րդ դարի իտալական գեղանկարչության շուրջ դասախոսությունների ծավալուն շարքով, իսկ նրա դուստրը` Ֆլորենցիայի համալսարանի դասախոս, լեզվաբան Մադալենա Ջովաննելլին Սիմպոզիումի ողջ ընթացքում անցկացրել է իտալերենի բաց դասընթացներ բոլոր ցանկացողների համար:
Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը կայացել է հուլիսի 17-28-ը: Իտալացի 15 քանդակագործները սիմպոզիումի շրջանակներում շուշվա կրաքարից կերտեցին ազատ թեմայով քանդակներ, որոնք մեկ տարվա ընթացքում տեղադրվելու են քաղաքի տարբեր մասերում` նպաստելով, նախաձեռնության հեղինակ քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի խոսքով, քաղաքի ճարտարապետական ու քաղաքաշինական վերելքին ու արվեստների կենտրոն Շուշիի նախկին համբավի ու կարգավիճակի վերականգմանը:
Ստեղծված քանդակներում գերիշխում են խաղաղության, ազատության և պայքարի թեմաները:
Սիմպոզիումն անցկացվեց ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ, «Նարեկացի» արվեստի միության անմիջական մասնակցությամբ, Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի և Շուշիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

Первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян” в Шуши перешел в плоскость дальнейшего армяно-итальянского сотрудничества. Приехавшие из разных университетов Италии профессоры Джузеппе Джованни Дель Деббио, Франческо Ровиелло, Роберто Джованелли, Лучано Претти и Франческо Галло выразили готовность к сотрудничеству с мэрией Шуши в деле восстановления разрушенных зданий и строительства новых, используя собственный опыт и знания. Согласно договоренности, мэрия Шуши в скором времени передаст профессорам пакеты с наиболее важными строительными проектами для получения от них профессиональных советов и предложений.
Профессор флорентийской Академии художеств Роберто Джованелли в рамках симпозиума выступил с рядом лекций об итальянской живописи 17 века, а его дочь – преподаватель университета Флоренции, языковед Маддалена Джованелли проводила на протяжении всего симпозиума открытые курсы итальянского языка для всех желающих.
Первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян” в Шуши проходил с 17 по 28 июля. В рамках симпозиума 15 итальянских скульпторов из местного известняка создали скульптуры на свободную тематику, которые в течение года будут размещены в разных частях города. Они послужат, по словам автора идеи, скульптора Вигена Аветиса, развитию скульптуры и градостроения Шуши, вернут ему былые славу и статус культурного центра. В скульптурах преобладает тематика мира, свободы и борьбы.
Симпозиум проходил под патронажем Министерства культуры РА, мэрии Еревана, при непосредственном участии союза искусств “Нарекаци”, а также при содействии Министерства культуры и по делам молодежи НКР, Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви и мэрии Шуши.