Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը Պեկին կատարած այցի ընթացքում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Չինաստանի մայրաքաղաքի տրանսպորտի կոմիտեում, ծանոթացել ոլոտում տարվող քաղաքականությանը, Պեկինի տրանսպորտի կառավարման սկզբունքներին ու մոտեցումներին: Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ հայկական կողմը, ներկայացնելով Երևանում տրանսպորտի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ընթքացքն ու ներդրումային հնարավորությունները, չին գործընկերներին առաջարկել է մասնակցել ներդրումային ծրագրերին: Չինական կողմն իր պատրաստակամություն է հայտնել ուսումնասիրել առաջարկությունները և անհրաժեշտության դեպքում աջակցել փորձի փոխանակման առումով:
Ավտոբուս արտադրող չինական խոշորագույն ընկերություններից մեկի ղեկավարության հետ պատվիրակությունը քննարկել է վարկային միջոցներով շուրջ 400 ավտոբուսների Երևան ներկրմանն առնչվող հարցեր:
Կարեն Կարապետյանը նաև հանդիպում է ունեցել ինովացիոն և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտի աշխարհում առաջատար ընկերություններից մեկի` «Հուայվեյ տեքնոլոջի» ընկերության նախագահի հետ: Քննարկվել են Երևանում «Հուայվեյ թեքնոլոջի» –ի կենտրոն հիմնելու, ինչպես նաև` ոլորտում հնարավոր համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր` ոլորտում համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով:
Պեկինի գործարարության կոմիտեում աշխատանքային հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցել են Պեկինի ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր տարբեր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ներկայացվել է Երևանում նախատեսվող ներդրումային 6 խոշոր ծրագիր: Նշելով իրենց հետաքրքրվածությունը` չինական կողմը խոստացել է ուսումնասիրել ծրագրերն ու կարճ ժամկետում արձագանքել:
Հայկական պատվիրակությունը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել նաև կանաչապատման և արտաքին ձևավորման կոմիտեներում: Քննարկվել են երկկողմ գործակցությանն ու ինչպես ներդրումային, այնպես էլ համատեղ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Պեկինի քաղաքաշինության թանգարանում Երևանի պատվիրակությունը հնարավորություն է ունեցել ծանոթանալ Չինաստանի մայրաքաղաքի քաղաքաշինության պատմությանն ու արդի նվաճումներին:
Այցի ընթացքում Երևանի պատվիրակությունը եղել է Պեկինի զբոսաշրջային կենտրոնում, ծանոթացել ոլորտի ուղղություններին ու ժամանակակից պահանջներին:

Делегация, возглавляемая мэром Еревана Кареном Карапетяном, в ходе визита в Пекин провела рабочую встречу с комитетом транспорта китайской столицы, познакомилась со стратегией, проводимой в данной сфере, с принципами и подходом управления транспортом в Пекине. Из управления по связям с общественностью мэрии сообщают, что армянская сторона представила реформы в сфере транспорта в Армении, предложив китайским партнерам участие в инвестиционных программах. Китайская сторона выразила готовность изучить данные предложения и в случае необходимости содействовать в деле обмена опытом.
С одной из крупных китайских компаний, производящих автобусы, делегация обсудила вопросы, связанные с импортом 400 автобусов на кредитной основе.
Карен Карапетян также встретился с председателем компании “HUAWEI TECHNOLOGIES”- лидера в сфере инновационных и телекоммуникационных технологий. Был обсужден вопрос открытия центра “HUAWEI TECHNOLOGIES” в Ереване, а также вопросы, связанные с сотрудничеством в этой области. Подписан меморандум о сотрудничестве с целью реализации совместных работ в сфере.
В бизнес-комитете Пекина во время рабочей встречи, в которой приняли участие представители как государственных, так и частных компаний, были представлены 6 крупных инвестиционных программ, предусмотренных для реализации в Ереване.
Армянская делегация также встретилась с комитетом по озеленению и внешнему оформлению. Были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в области инвестиций, а также реализации совместных программ. В музее градостроения Пекина армянская делегация познакомилась с историей градостроения китайской столицы, а также с ее современными достижениями.
В рамках визита армянская делегация посетила туристический центр Пекина, познакомилась с направлениями и современными требованиями в этой области.