1 Օգոստոս 2011 - 11:30 AMT
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը Պեկինի քաղաքապետ Գո Ցզինլունի հրավերով հուլիսի 26-30-ը պաշտոնական այցով գտնվում էր ՉԺՀ մայրաքաղաքում: Քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ առաջին պաշտոնական այցը հագեցած էր բազմակողմ հանդիպումներով` ուղղված Պեկինի և Երևանի միջև երկկողմ հարաբերություններ հաստատելուն և քաղաքային կառավարման ոլորտում համագործակցության հիմքեր ստեղծելուն:
Կարեն Կարապետյանը և Պեկինի քաղաքապետ Գո Ցզինլունը պաշտոնական հանդիպման ընթացքում կարևորել են երկու մայրաքաղաքների միջև հարաբերությունների աշխուժացման և ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Երևանը շահագրգռված է ու բաց մայրաքաղաքի զարգացմանն ուղղված կառուցողական առաջարկությունների քննարկման համար: Իր գործընկերոջը ներկայացնելով Երևանի զարգացման հեռանկարներն ու իրականացվող ծրագրերը` Կարեն Կարապետյանը չինական կողմին առաջարկել է մասնակցություն ունենալ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ներդրումային ծրագրերում` նշելով, որ Երևանը պատրաստ է Պեկինի գործարար շրջանակներին ներկայացնել ներդրումային մի շարք առաջարկներ, ինչպես նաև` կազմակերպել չին գործարարների այցը Երևան: Երևանի քաղաքապետը նաև շեշտել է, որ Երևանն այսօր բարենպաստ պայմաններ է ապահովում երկարաժամկետ և երաշխավորված ներդրումային ծրագրերի համար, որոնց իրականացմանը հետամուտ է չինական կապիտալը: Գործունեություն ծավալելով Երևանում` չին գործարարները հնարավորություն կունենան մասնակցություն ունենալ նաև տարածաշրջանի շուկաներում:
Երևանի քաղաքապետը չին գորընկերոջն առաջարկել է դիտարկել Երևանում Պեկինի և Պեկինում Երևանի տներ հիմնելու հնարավորությունները:
Գո Ցզինլուն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել ըստ ամենայնի օժանդակել երկու մայրաքաղաքների միջև գործակցային հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը և սիրով ընդունել է պաշտոնական այցով Երևան գալու հրավերը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հուշագիր են ստորագրել Երևանի և Պեկինի քաղաքապետարանների միջև համագործակցության վերաբերյալ:
«Պեկինի քաղաքապետի հետ ստորագրած համաձայնագիրը երկու մայրաքաղաքների միջև շարունակական հարաբերությունների սկիզբ է դնում: Իմ գործընկերոջը հրավիրել եմ աշխատանքային փոխադարձ այցով գալ Երևան, իսկ մինչ այդ, պայմանավորվածության համաձայն, աշխատանքային խումբ կստեղծվի: Շատ ենք կարևորում Պեկինի հետ մեր հարաբերությունները և, հաշվի առնելով Չինաստանի զարգացումներն ու ներդրումային հնարավորությունները, կարծում եմ, որ գործակցության ընդհանուր եզրեր կգտնենք: Ընդհանուր առմամբ հանդիպումը դրական և հեռանկարային եմ գնահատում»,– նշել է Կարեն Կարապետյանը:

Армянская делегация, возглавляемая мэром Еревана Кареном Карапетяном, по приглашению мэра Пекина Го Цзиньлуна с 26 по 30 июля находилась с рабочим визитом в КНР. Из управления по общественным связям мэрии Еревана сообщают, что первый официальный визит был насыщен разносторонними встречами, направленными на установление двустороннего сотрудничества между Пекином и Ереваном, а также на создание основ сотрудничества в сфере управления.
Карен Карапетян и мэр Пекина Го Цзиньлун в ходе официальной встречи отметили важность активного сотрудничества между двумя столицами. Карапетян подчеркнул, что Ереван заинтересован в обсуждении структурных предложений, направленных на развитие столицы. Представив своему коллеге перспективы развития и реализуемые программы, Карен Карапетян предложил китайской стороне принять участие во взаимовыгодных инвестиционных программах, отметив, что Ереван готов представить в деловых кругах Пекина ряд инвестиционных предложений, а также организовать визит китайских партнеров в Ереван. Мэр Еревана подчеркнул, что современный Ереван обеспечивает благоприятные условия для долгосрочных и гарантийных инвестиционных программ. Развернув деятельность в Ереване, китайские коллеги получат возможность участия в региональном рынке. Карапетян предложил китайским партнерам рассмотреть возможность основания Дома Пекина в Ереване и Дома Еревана в Пекине. Го Цзиньлун, в свою очередь, выразил готовность к расширению деловых отношений между столицами, а также с радостью принял приглашение посетить с официальным визитом Ереван.
В конце встречи стороны подписали меморандум о сотрудничестве между мэриями Еревана и Пекина.
“Меморандум, подписанный в китайской столице, послужит началом для продолжительного сотрудничества между Ереваном и Пекином. Я пригласил своего коллегу с официальным визитом посетить Ереван, а до этого, согласно договоренности, будет создана рабочая группа. Для нас очень важны деловые взаимоотношения с Пекином, и, учитывая темпы развития и инвестиционные возможности Китая, думаю, мы придем к успеху. В общем, считаю нашу встречу положительной и перспективной”, – отметил Карен Карапетян.