1 Օգոստոս 2011 - 12:31 AMT
Մոտ ժամանակներս, համենայնդեպս, առաջիկա ընտրություններից առաջ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցությունների ձևաչափը չի փոխվի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայ դատի գրասենյակի քաղաքական հարցերի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքով, ձևաչափի փոփոխությունը կարող է տեղ գտնել միայն եթե Ստեփանակերտը բանակցությունների կողմ դառնա:
Ինչ վերաբերում է մինչև տարվա վերջ հակամարտության կարգավորման մեջ հնարավոր առաջընթացին, Մանոյանը միջնորդների ակնկալիքներն առայժմ անհիմն է անվանել, ինչը, նրա համոզմամբ, պայմանավորված է բացառապես Բաքվի դիրքորոշմամբ: Մինչդեռ միջնորդները ձգտում են նվազեցնել ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման ռիսկը, ինչը, գտնում է Հայ դատի գրասենյակի ղեկավարը, ներկա պահին առանձնապես մեծ չէ:
Ղարաբաղյան գործընթացի առնչությամբ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի առաջարկների և դրանց պաշտոնական Բաքվի ու Երևանի պատասխանների առնչությամբ Կիրո Մանոյանը գտնում է, որ կողմերն այդ առաջարկներին բացասական պատասխան են տվել:

1 Август 2011 - 12:31 AMT
В ближайшее время, во всяком случае, до предстоящих выборов, формат переговоров по карабахскому урегулированию не изменится. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил ответственный по политическим вопросам Бюро АРФД и руководитель офиса «Ай Дат» Киро Маноян. По его словам, изменение формата может иметь место лишь если Степанакерт станет стороной переговоров.
Что касается возможного прогресса в урегулировании конфликта до конца года, Киро Маноян назвал ожидания посредников пока необоснованными, что, по его убеждению, обусловлено исключительно позицией Баку. Посредники же стремятся снизить риск возможного возобновления военных действий, который, считает глава офиса "Ай Дат", на данный момент не особо велик.
Говоря о предложениях президента России Дмитрия Медведева относительно карабахского процесса и ответов на них официальных Баку и Еревана, Киро Маноян считает, что стороны дали на эти предложения негативный ответ.