Ընդդիմադիր Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի շրջանակում և անդրադառնալով իշխանությունների և ընդդիմության երկխոսությանը` նշել է, որ չի հավատում իշխանություններին և սպասում է սեպտեմբեր ամսին:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, Մանուկյանն իր խոսքում անդրադարձել է միգրացիայի խնդրին` նշելով, որ դա Հայաստանի առանցքային խնդիրներից մեկն է: Նա հայտնել է, որ միայն 2011թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանը լքել է 90 000 մարդ. «դա սեփական ժողովրդի ցեղասպանություն է»: Այս կապակցությամբ նա նշել է, որ եթե Հայրենական Մեծ պատերազմի ժամանակ մոտ 350 հազ. հայ է զոհվել, ապա վերջին 3 տարում միգրանտների թիվն արդեն մոտենում է այդ թվին:
Նրա խոսքով, իշխանությունները միայն մեկ զգացում ունեն` վախի զգացում սեփական ժողովրդի առջև: «Աշխարհի ոչ մի երկրում 40 աստիճան տաքության ժամանակ այսքան ժողովուրդ չի հավաքվի»,- հայտնել է նա:
Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը մեկնարկել է Ազատության հրապարակում երևանյան ժամանակով 20:00-ին: Ներկա պահին հրապարակում մի քանի հազար մարդ է հավաքվել, և նախորդ հանրահավաքների համեմատ սա ամենասակավաթիվն է:

2 Август 2011 - 16:50 AMT
Председатель правления оппозиционного Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян, говоря в ходе выступления на митинге АНК о диалоге властей и оппозиции, отметил, что не верит властям и ждет когда придет сентябрь.
Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net, Манукян в своей речи обратился к вопросу миграции, отметив, что это одна из ключевых проблем Армении. Он заявил, что только за первое полугодие 2011 года Армению покинуло 90.000 человек: “Это геноцид собственного народа”. В этой связи он отметил, что если во время Великой Отечественной войны погибло 350.000 армян, то число мигрантов за последние 3 года уже приближается к этой цифре.
По его словам, у властей только одно чувство – чувство страха перед народом. “Ни в одной стране мира при температуре +40 не соберется столько народа”, – заявил он.
Митинг Армянского национального конгресса начался на площади Свободы в Ереване в 20:00 по ереванскому времени. На площади на данный момент собралось несколько тысяч человек, и по сравнению с предыдущими митингами этот самый малочисленный.