2 Օգոստոս 2011 - 17:06 AMT
Ներկա պահին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի ամենանշանակալից իրադարձությունը Հայ ազգային կոնգրեսի և իշխանության միջև սկսված երկխոսությունն է։ Այդ մասին, ելույթ ունենալով օգոստոսի 2-ի հանրահավաքում, հայտնել է ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: «Այդ երկխոսությունից առայժմ ոչինչ չեն շահել ո'չ ՀԱԿ-ը, ո'չ իշխանությունները, ո'չ էլ ժողովուրդը»,- հայտնել է նա: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, շահել է միայն պետությունը, քանի որ միջազգային հանրության շրջանում բարձրացել է Հայաստանի` որպես քաղաքակիրթ երկրի հեղինակությունը, ամրապնդվել են ՀՀ դիրքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում: Նա ավելացրել է նաև, թե ակնհայտ է, որ ժողովրդի մեծամասնությունը կողմ է խնդիրների խաղաղ, անցնցում կարգավորմանը, «մանավանդ, երբ դա տեղի է ունենում ոչ թե փակ դռների ետևում, այլ բաց, թափանցիկ բանակցությունների միջոցով»,- ընդգծել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը:
Հայաստանի առաջին նախագահն ընդգծել է, որ բանակցություններն ընթանում են Հայաստանի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժերի միջև` գործող իշխանության, որը տիրապետում է երկրի ուժային, տնտեսական, ֆինանսական, վարչական և քարոզչական ռեսուրսներին և ՀԱԿ-ի, որը վայելում է ժողովրդի վստահությունը: Նա հեգնանքով անդրադարձել է նաև իշխանությունների ու ՀԱԿ-ի միջև գործարքի լուրերին` ընդգծելով, որ Կոնգրեսը միայն մի բանի է սպասում` երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:
Անդրադառնալով այլ քաղաքական ուժերի վերաբերմունքին` նա նկատել է, որ «քաղաքական գործոն դառնում են ոչ թե խոսքով, այլ գործով»:

2 Август 2011 - 17:06 AMT
На данный момент во внутриполитической жизни Армении самым главным событием является диалог между властями и АНК. Об этом, выступая на митинге оппозиционного блока на площади Свободы в Ереване, заявил лидер АНК Левон Тер-Петросян. “От этого диалога пока ничего не выиграл ни АНК, ни власти, ни народ”, – заявил он. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, по словам Тер-Петросяна, выиграло лишь государство, так как в международном сообществе поднялся авторитет Армении как цивилизованной страны и укрепились позиции РА в переговорном процессе по карабахской проблеме. Он также добавил, что очевидно, что большинство народа за мирное решение существующих проблем. “Причем – за публичное решение, а не за закрытыми дверями”, – подчеркнул лидер АНК.
Первый президент Армении подчеркнул, что переговоры идут между самыми влиятельными политическими силами Армении – действующими властями, которые обладают силовыми административными и пропагандистскими рычагами, и АНК, пользующимся народным доверием. Он также с иронией отнесся к слухам о сделке между властями и АНК, подчеркнув, что конгресс ждет лишь одного – проведения в стране внеочередных выборов.
Касаясь отношения других политических сил к диалогу, он заметил, что “политическим фактором становятся делами, а не словами”.