Հոկտեմբերի 12-21-ը ներառյալ նախատեսվող մարդահամարի ժամանակ կհաշվեն կրոնական տարբեր կազմակերպություններում ներառված մարդկանց քանակը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի վարչության պետ Վարդան Ասցատրյանը:
«Մեր սեփական դիտարկումներից ելնելով՝ վերջին շրջանում աղանդավորական շարժումների ավելացում չի եղել, բայց նկատվում է դրանց ծավալած գործունեության ակտիվացում»,- ասաց բանախոսը: Նա հավելեց, որ այս տարի արվել է փորձնական հաշվարկ կրոնական առումով, փորձ կարվի նաև 2011 թվականի մարդահամարի հարցաթերթիկներում ևս ընդգրկել այդ հարցը:
«Մենք ձգտում ենք չօգտագործել «աղանդ» եզրույթը, քանի որ որոշ կրոնական կազմակերպություններ դրանից վիրավորվում են: Ես անձամբ հակված եմ այսպես ձևակերպել` այն կրոնական միավորը, որն իր գործունեությամբ հակաօրինական քայլեր է անում, այսինքն` հոգեորսություն, պարբերաբար ոտնձգություններ անհատի իրավունքների, հասարակության առողջության, բարոյականության, ազգային անվտանգության նկատմամբ, դրանք իսկապես կարող ենք բնութագրվել որպես աղանդներ»,- ասաց նա:
Այն հարցին, թե ինչու լիազոր մարմինների միջոցով միանգամից չի արգելվում նման կազմակերպությունների գործունեությունը, եթե անգամ դրանց սահմանման մեջ օգտագործում է «հակաօրինական» բառը, Ասցատրյանը պատասխանեց, որ դա իր անձնական կարծիքն է, և որ այս ոլորտը դեռևս հստակ չի կարգավորվում օրենսդրությամբ: Չկան հստակ սահմանումներ ու չափորոշիչներ անգամ կրոնական կազմակերպությունների գրանցման հարցում: Չկա ստուգիչ ու փորձագիտական հանձնաժողով, որը կտա համապատասխան եզրակացություն:
«Օրենքով չկա այդպիսի բան: Կան կոնկրետ հակաօրինական գործողություններ: Եթե նման դեպքեր են գրանցվում, դատարանը դրանց անդրադառնում է: Կոնկրետ փաստեր են պետք: Չկան»,- մեկնաբանեց Վարդան Ասցատրյանը:
Որպես առաջնային խնդիր` Ասցատրյանը նշեց կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ակտիվ, համատարած քարոզները փողոցներում` առաջարկելով դրա համար հատկացնել որոշակի տարածքներ և արգելել համատարած քարոզը: Մյուս կարևոր խնդիրն, ըստ բանախոսի, աղանդավորական տաճարների կառուցումն է դպրոցների, մանկապարտեզների, մանկական խաղահրապարակների, հասարակական ակտիվ հանգստի վայրերի հարևանությամբ:

С 12 по 21 октября включительно во время переписи населения станет известно число людей, вовлеченных в различные религиозные организации. Об этом сказал 3-го августа на встрече с журналистами начальник Управления по вопросам национальных меньшинств и религии правительства РА Вардан Асцатрян.
“В этом году был произведен экспериментальный подсчет сектантов, и будет сделана попытка включить этот вопрос в процесс переписи населения 2011 года. Мы достаточно потрудились вместе со Статистической службой, и, кажется, наше предложение было принято. Уже сейчас, вероятно, мы можем получить эти данные”, – сказал Асцатрян. Он отметил, что, исходя из собственных наблюдений, может сказать, что в последнее время не отмечен рост числа религиозных организаций, но вместо этого наблюдается увеличение активности в их деятельности.
“Мы стараемся не пользоваться термином “секта”, поскольку многие религиозные организации не воспринимают его. Я, лично, склонен называть их религиозной единицей, деятельность которой зачастую противозаконна, то есть, это – по сути, ловля душ, постоянная угроза свободе личности, здоровой атмосфере в обществе, нравственности и национальной безопасности”, – добавил он.
На вопрос о том, почему уполномоченными органами не запрещается деятельность подобных организаций, если уже в определении используется слово “незаконный”, Асцатрян ответил, что по его личному мнению, данная область еще не полностью регулируется законом. Даже в деле регистрации религиозных организаций нет четких определений и стандартов. Нет контролирующей и экспертной комиссии, которая могла бы дать соответствующее заключение.
“Этого нет в законе, а вместо этого есть конкретные противозаконные действия. Если фиксируются подобные случаи, суд их отклоняет: нужны конкретные факты. А их у нас нет”, – отметил Вардан Асцатрян.
Вопрос активной агитационной деятельности на улицах представителей религиозных организаций Вардан Асцатрян посчитал проблемой, которая требует первоочередного решения. Он предложил отвести для этого определенные места и запретить повсеместную агитацию. Еще одной важной задачей, по мнению Асцатряна, является возведение сектантских храмов по соседству со школами, детскими садами, игровыми площадками, местами активного общественного отдыха.