Վրաստանը շարունակում է Հայաստանի հանդեպ այն նույն քաղաքականությունը, որը 1918-20թթ.վարում է մենշևիստական Վրաստանը առաջին Հայկական հանրապետության հանդեպ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Լևոն Շիրինյանը: Ըստ նրա, այդ մասին է վկայում նաև Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի վերջին հայտարարությունը: Շիրինյանը հավելել է, որ ինչպես այն ժամանակ, հիմա էլ Վրաստանը փորձում է օգուտ քաղել Հայաստանի դժվարություններից՝ առավելագույն զիջումների հասնելով տարբեր հարցերում:
Նա նաև խստորեն քննադատել է Վրաստանի հանդեպ Հայաստանի վարած քաղաքականությունն ու ՀՀ ԱԳՆ պասիվությունը Սահակաշվիլիի հայտարարության վերաբերյալ: Շիրինյանը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը վկայում է Վրաստանի հանդեպ Հայաստանի վարած քաղաքականության ձախողման մասին: Նա նաև հերքել է այն ենթադրությունները, թե Սահակաշվիլիի հայտարարություններն ուղղված էին Ռուսաստանի, ոչ թե Հայաստանի դեմ՝ նշելով, որ իր խոսքերով Սահակաշվիլին վիրավորել է նաև վիրահայերին:
The Business Year ամսագրին տված հարցազրույցում, որի հատուկ համարը նվիրված էր Ադրբեջանի անկախության 20-ամյակին, Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է. «Վրաստանն ու Ադրբեջանը պետք է սատարեն միմյանց, նկատի առնելով մեր աշխարհագրական դիրքն ու ընդհանուր պատմությունը: Մենք ընդհանուր հայացքներ ունենք, ամուր կապեր: Ես վստահ եմ, որ մեր միասնության, լավ հարաբերությունների շնորհիվ կկարողանանք ավելի լավ ապագա կերտել: Մեր երկու պետությունները լուրջ խնդիրներ ունեն չկարգավորված հակամարտությունների հետ և Ադրբեջանի ու Վրաստանի ամեն մի ընդդիմադիր մեր պետությունների ընդհանուր թշնամին է: Մեր ուժը մեր միասնականության մեջ է, դա ուղղակի խոսքեր չեն, դա իրողություն է»:

Modern-day Georgia continues the same policy on Armenia Menshevist Georgia used to pursue in 1918-1920s with Georgian President’s recent statement proving the fact, a Doctor of Political Sciences Levon Shirinyan stated.
As the expert told a news conference in Yerevan, now, like in 1920s, Georgia is trying to benefit from Armenia’s hardships, by securing concessions in many issues.
Mr. Shirinyan slammed Armenia’s policy on Georgia, as well as Foreign Ministry’s passivity regarding Saakashvili’s statement. As he noted, current situation testifies to failure of Armenia’s Georgia-related policy. The expert denied suppositions which suggested the statement might be directed against Russia, rather than Armenia, noting that Georgian President’s statement also insulted Georgia-residing Armenians.
As Georgian President Mikheil Saakashvili stated in an interview with The Business Year magazine, the 20th edition of which was dedicated to Azerbaijan’s 20th anniversary, “Georgia and Azerbaijan from the viewpoint of geography and joint history must stand together. We share common viewpoints and have close ties. I’m sure that by standing together, our countries will create the best future. Our countries face serous problems regarding unsettled conflicts and each opponent of Georgia and Azerbaijan is our countries’ enemy. Our power is in unity and these are not just words, this is the reality.”