Վրաստանը շարունակում է Հայաստանի հանդեպ այն նույն քաղաքականությունը, որը 1918-20թթ.վարում է մենշևիստական Վրաստանը առաջին Հայկական հանրապետության հանդեպ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Լևոն Շիրինյանը: Ըստ նրա, այդ մասին է վկայում նաև Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի վերջին հայտարարությունը: Շիրինյանը հավելել է, որ ինչպես այն ժամանակ, հիմա էլ Վրաստանը փորձում է օգուտ քաղել Հայաստանի դժվարություններից՝ առավելագույն զիջումների հասնելով տարբեր հարցերում:
Նա նաև խստորեն քննադատել է Վրաստանի հանդեպ Հայաստանի վարած քաղաքականությունն ու ՀՀ ԱԳՆ պասիվությունը Սահակաշվիլիի հայտարարության վերաբերյալ: Շիրինյանը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը վկայում է Վրաստանի հանդեպ Հայաստանի վարած քաղաքականության ձախողման մասին: Նա նաև հերքել է այն ենթադրությունները, թե Սահակաշվիլիի հայտարարություններն ուղղված էին Ռուսաստանի, ոչ թե Հայաստանի դեմ՝ նշելով, որ իր խոսքերով Սահակաշվիլին վիրավորել է նաև վիրահայերին:
The Business Year ամսագրին տված հարցազրույցում, որի հատուկ համարը նվիրված էր Ադրբեջանի անկախության 20-ամյակին, Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է. «Վրաստանն ու Ադրբեջանը պետք է սատարեն միմյանց, նկատի առնելով մեր աշխարհագրական դիրքն ու ընդհանուր պատմությունը: Մենք ընդհանուր հայացքներ ունենք, ամուր կապեր: Ես վստահ եմ, որ մեր միասնության, լավ հարաբերությունների շնորհիվ կկարողանանք ավելի լավ ապագա կերտել: Մեր երկու պետությունները լուրջ խնդիրներ ունեն չկարգավորված հակամարտությունների հետ և Ադրբեջանի ու Վրաստանի ամեն մի ընդդիմադիր մեր պետությունների ընդհանուր թշնամին է: Մեր ուժը մեր միասնականության մեջ է, դա ուղղակի խոսքեր չեն, դա իրողություն է»:

Грузия продолжает вести в отношении Армении ту же политику, что вела в отношении первой Армянской республики меньшевистская Грузия в 1918-1920 годах. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил доктор политических наук Левон Ширинян. По его словам, об этом свидетельствует и последнее заявление президента Грузии Михаила Саакашвили. Ширинян добавил, что как и тогда, Грузия пытается воспользоваться трудностями и сложностями Армении, и добиться от нее самых максимальных уступок в различных вопросах. Он также подверг резкой критике политику Армении в отношении Грузии, и пассивность МИД Армении в отношении заявлений Саакашвили. Ширинян подчеркнул, что сложившаяся ситуация свидетельствует о провале проводимой Арменией политики в отношении Грузии. Он также опроверг предположения, что заявления президента Грузии были направлены против России, а не Армении, заметив при этом, что своим заявлением Саакашвили оскорбил также армян, живущих в Грузии.
В интервью журналу "The Business Year", специальный номер которого был посвящен 20-летию независимости Азербайджана, президент Грузии Михаил Саакашвили заявил: "Грузия и Азербайджан должны стоять друг за друга, принимая во внимание наше географическое положение и общую историю. Мы разделяем общие взгляды, имеем крепкие связи. Я убежден, что, благодаря нашему единству, хорошим отношениям и имеющимся общим успехам, наши страны смогут создать лучшее будущее. Оба наших государства имеют серьезные проблемы в связи с неразрешенными конфликтами, и каждый оппонент Азербайджана и Грузии является врагом обоих наших государств. Наша сила в единстве, и это не просто слова, это реальность".