Օգոստոսի 14-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում փակվելու է «Հակոբ Հակոբյան. Հողեղեն գույների երգը» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի ավարտին նախորդող տասն օրերի ընթացքում` օգոստոսի 4-14-ը, սրահի մուտքը կլինի անվճար:
«Հակոբ Հակոբյան. Հողեղեն գույների երգը» ցուցահանդեսը բացվեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում 2011 թ. մայիսի 14-ին «Արծիվ» սրահում: Ցուցահանդեսում ներկայացված 28 գեղանկարները և 10 քանդակները ներկայացնում են արվեստագետի ստեղծագործական ուղու տարբեր շրջաններ: Հակոբյանի ներկայիս գործերն առավել խոհափիլիսոփայական բնույթ ունեն` սիմվոլիզմի ընդգծմամբ: Նկարչի հիշողություններից ներքին տեսողությամբ ծնված սիրո ու պայքարի, կյանքի ու մահվան գաղափարները դրսևորվում են բնության գրկում զետեղված մանեկենների, զգեստների, գործիքների արտահայտիչ լուծումներով:
Հակոբ Հակոբյանը ծնվել է1923թ-ի մայիսի 24-ին Եգիպտոսի Ալեքսանդրիա քաղաքում:1952-1954թթ Եգիպտոսի հայկական գաղութի հովանավորությամբ Փարիզում սովորում է Անդրե Լոտտի, ապա Գրան-Շոմիեր ակադեմիայումª Էդուարդ Գոերգի մոտ, 1959-1961թթ մասնակցում է Ալեքսանդրիայի առաջին և երկրորդ բիենալեներին: Եգիպտոսի թանգարանները ձեռք են բերում նրա գործերից: Տաս լավագույն աշխատանքները նվիրում է Հայաստանի ազգային պատկերասրահին: 1962 թ-ից Աշնանն ընտանիքով տեղափոխվում է Հայաստան: Հինգ տարի բնակվում է Լենինականում (այժմ` Գյումրի), ապա տեղափոխվում Երևան: 1996թ-ին Ընտրվում է Ռուսաստանի Դաշնության Գեղարվեստի ակադեմիայի անդամ:
Անհատական ցուցահանդեսներով հանդես է եկել Հայաստանում, Ֆրանսիայում, Ավստրիայում, ԱՊՀ երկրների մի շարք քաղաքներում և ՄերձԲալթիկայում և Մերձավոր Արևելքում: Արժանացել է Հայաստանի պետական մրցանակի և ժողովրդական նկարչի կոչման ոսկե մեդալի Անդրկովկասի առաջին բիենալեում, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի, «Մեսրոպ Մաշտոց» պետական շքանշանի,Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի «Սբ.Սահակ» և «Սբ. Մեսրոպ» շքանշանների:

3 Август 2011 - 12:56 AMT
14 августа в Центре искусств Гафесчян закроется выставка “Акоп Акопян: Песнь бренных красок”. В течение 10 дней перед закрытием выставки, с 4 по 14 августа, вход для посетителей будет бесплатный.
Выставка “Акоп Акопян: Песнь бренных красок” открылась 14 мая 2011 года в Центре искусств Гафесчян. На выставке представлены 28 картин и 10 скульптур, которые были созданы в разные периоды творчества Акопяна. Его современные работы несут в себе глубокий философский смысл, с подчеркнутым символизмом. Представленные в качестве человеческих фигур мраморные скульптуры, манекены и рабочие инструменты, представленные с особой символикой, по его словам, несут в себе большое таинство и очень интересны своими современными решениями. Акоп Акопян родился 24 мая 1923 года в Александрии (Египет), куда, спасаясь от резни 1915 г., перебралась его семья.
В 9 лет родители отправили его учиться в армянскую школу на Кипр. В 1952 он отправился учиться в Париж, где закончил Академию Гран-Шомиер. В 1959-1961 гг участвует в Первой и Второй биеннале в Александрии. Музеи Египта приобретают его работы. 10 лучших работ были подарены Национальной галерее Армении. С 1962 года вместе с семьей Акопян приезжает в Армению. Пять лет они живут в Ленинакане (ныне Гюмри), затем переезжают в Ереван. В 1996 году избран членом Академии искусств Российской Федерации. Его работы выставлялись в Армении, Франции, Австрии, в ряде городов СНГ, Прибалтики и Ближнего Востока. Он был удостоен Государственной премии Армении и звания Народного художника республики, золотой медали на первом Закавказском биеннале в Тбилиси, получил Государственную премию СССР, награжден орденом “Месропа Маштоца”, орденов “Св. Месроп” и “Св. Саак” Первопрестольного Святого Эчмиадзина.