Սանահինի վանական համալիրը և Տեղ գյուղի Սբ. Գևորգ եկեղեցին վերականգնման ենթակա եկեղեցիների մեջ ամենավտանգվածն են: Այդ մասին լրագրողներին ասաց ՀՀ Մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության գիտական գծով փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Փիլիպոսյանը:Նրա խոսքով, նա եկել է այդ եզրահանգման, նախորդ տարվա ընթացքում 26 հուշարձանների մոնիթորինգի արդյունքում: Բացի վերը նշված երկու հուշարձաններից, վտանգված են նաև Արագածոտնի մարզի մի քանի եկեղեցիներ:
Իր հերթին ՀՀ մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավար, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը նշեց, որ Բեռլինի բարձրագույն տեխնոլոգիաների համալասարանի հետ համագործակցության շրջանակներում 2010 թվականին գերմանական մասնագետների խումբը լազերային տեխնիկայի օգնությամբ չափագրեց Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցու հարավային ճակատի արևմտյան անկյունը, որը խախտվել էր նստվածքների պատճառով, ինչի արդյունքում առաջացել էր ուղղահայաց ճաք: Այդ խնդրի կարգավորումից էր կախված գմբեթի վերականգնման իրականացումը: Ըստ հնագետի, այդ գործողությունը պետք է արվի շատ զգույշ, քանի-որ այն բացի հայկական հուշարձան լինելուց, նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պահպանության տակ է: Սխալ վերականգնման հետևանքով այն կարող է պարզապես հանվել այդ ցուցակից:

4 Август 2011 - 09:34 AMT
Эксперт: Монастырь Санаин и церковь Св. Геворк в деревне Тег нуждаются в реставрации в первую очередь
Среди монастырей, нуждающихся в реставрации, Монастырь Санаин и церковь Св. Геворк в деревне Тег в первую очередь нуждаются в реставрации. Об этом сообщил журналистам заместитель директора по научной части Службы по охране историко-культурных музеев-заповедников и сохранения исторической среды Министерства культуры РА Ашот Пилипосян.
По его словам, к такому выводу пришли после мониторинга 26 исторических памятников, проведенного в 2010 году. Кроме этих памятников культуры, в заброшенном состоянии находятся еще несколько армянских монастырей в области Арагацотн. В свою очередь, руководитель Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия Министерства культуры РА Акоп Симонян отметил, что в рамках сотрудничества с Университетом высоких технологий Берлина в 2010 году группа немецких специалистов с помощью лазерной техники исследовала фасад церкви св. Всеспасителя, на котором образовалась вертикальная трещина. От решения этой проблемы зависела реставрация купола церкви. По мнению специалиста, эти работы необходимо производить очень осторожно: кроме того, что это исторический памятник, он еще и находится под охраной ЮНЕСКО. Из-за неправильных действий он может быть исключен из списка ЮНЕСКО.